Yılın En Etkili İsimleri ve Google’da En Çok Arananlar Neler?

Dünyanın en büyük moda araştırma şirketi Lyst, 2019’un trend raporunu açıkladı. İşte Google aramaları ve tüketici eğilimlerine göre hazırlanan o raporun öne çıkan başlıkları.

2019’da çeşitlilik aramaları ön plana çıktı.

2019'da çeşitlilik aramaları ön plana çıktı.
Rihanna’nın ses getiren iç çamaşırı defilesi, farklı modellere yer vermeyeceğini açıklayan Victoria’s Secret’ın bu yıl moda şovunu gerçekleştirmeyecek olması hep çeşitlilik akımının yükselişini gösterdi. Bu yıl insanlar fazlasıyla çeşitlilik, cinsiyetsizlik, cinsiyetsiz moda gibi terimleri araştırdı. Markaların bilinçlenmesi tüketicileri etkiledi, herkese ve her kesime saygı bekleyen tüketiciler de markaların uyanışını başlatmış oldu.

Sürdürülebilirlik de 2019’da öne çıkan bir kavram oldu.

Sürdürülebilirlik de 2019'da öne çıkan bir kavram oldu.
2019’da ayda ortalama 27 bin kez “sürdürülebilirlik” kavramı araştırıldı. İnsanlar doğal ve geri dönüştürülebilir materyallerden üretilen kıyafetlere özel ilgi gösterdi. “Organik pamuk” en çok aratılan kelimelerden biriydi. Yeni koleksiyonunu geri dönüştürülmüş malzemeden üreten markalar popüler hale geldi.

Yılın en öne çıkan trendi romantizm idi.

Yılın en öne çıkan trendi romantizm idi.
İnsanlar en çok incilere, şık tokalara, boncuklu çantalara, dantellere, tüllere ve romantik elbiselere ilgi gösterdi. Özellikle bahar ve yaz aylarında bu etki daha iyi görüldü. Yaz aylarında mini çantaların internet aramaları %50 artış gösterdi.

Saykodelik desenler çok rağbet gördü.

Saykodelik desenler çok rağbet gördü.
70’ler ve 90’ların iç içe geçtiği saykodelik kıyafet trendi, 2019’a damga vurdu. Batik deseni, büyük geometrik desenler, parçalı trikolar ve en önemlisi neon renkler ön plandaydı. Özellikle neon yeşil renk kıyafetler için yapılan internet aramaları yaz aylarında diğer zamanlara göre %69 artış gösterdi.

2019 yazı, basma elbiselerin yazı oldu.

2019 yazı, basma elbiselerin yazı oldu.
Kısası, uzunu, çiçeklisi, büzgülüsü, lastiklisi… Çeşit çeşit model basma elbiseler geçtiğimiz yaza damga vurdu. Bu yaz en çok bu stildeki elbiseler arandı.

Asker modasında büyük bir yükseliş oldu.

Asker modasında büyük bir yükseliş oldu.
Dünyanın politik durumuyla ilgili mi bilinmez; bu yıl askeri kıyafetler çok sevildi. Kargo pantolonlar, bol cepli yelekler, tulumlar, postallar ve asker yeşili olan her şey revaçtaydı.

90’lar sonu, 2000’ler başına özel bir ilgi vardı.

90'lar sonu, 2000'ler başına özel bir ilgi vardı.
Gecelik görünümlü elbiseler, küt burunlu ayakkabılar ve özellikle baget çantalar altın çağını yaşadı. Fendi’nin ünlü baget çantası için yapılan arama bir anda %164 artış gösterdi.

Yılın en çok aratılan markası Off-White idi.

Yılın en çok aratılan markası Off-White idi.
Sokak modası bu yıl zirveyi gördü. İnsanların spor ayakkabı ve tişörte yaptığı harcama, önceki yıla göre bir hayli arttı (Spor ayakkabı önceki yıla göre %36, tişört ise %16). Bunun bir sebebi de insanların daha pahalı markalara yönelmesi.

Korseler ve korse tipi giysiler yükselişe geçti.

Korseler ve korse tipi giysiler yükselişe geçti.
Kısa tayt aramaları önceki yıla göre %137 arttı, bunun yanında korse ve çıtçıtlı body gibi parçalara da ilgi arttı. Kim Kardashian’ın üretimini Türkiye’de yaptırdığı yeni korse markası Skims çok ses getirdi.

Takımlar ve klasik ceketler yıla damga vurdu.

Takımlar ve klasik ceketler yıla damga vurdu.
İnternet üzerinde bu yıl en çok büyük beden ceketler arandı. Oversize, yani büyük beden klasik ceketler, paltolar yılın en popüler parçasıydı.

Yılın en çok arzu edilen parçası Bottega Veneta marka kese çanta oldu.

Yılın en çok arzu edilen parçası Bottega Veneta marka kese çanta oldu.
Ünlüler ve Instagram fenomenleri kullanınca çantanın sayfasının görüntülenmesi %297 arttı. Aynı markanın parmak arası sandaletleri, Gucci’nin meşhur logolu kemeri, Jacquemus marka mikro çanta, Prada’nın balıkçı şapkası ve Louis Vuitton’ın yeni çıkardığı çoklu çapraz çantası en çok istenen parçalar arasında yerini aldı.

Yılın moda konusunda en etkili 10 ismi ise şaşırttı.

Yılın moda konusunda en etkili 10 ismi ise şaşırttı.
Listede moda konusunda ilham kaynağı olduğu düşünülen Kendall Jenner, Gigi-Bella Hadid, Hailey Bieber, Kim Kardashian gibi isimlerin olmaması şaşırttı. Geçtiğimiz yıl zirvede olan Kylie Jenner’ın sıralamadaki yeri ise oldukça düşerken, listeye sürpriz isimler dahil oldu. Moda konusunda 2019’un en etkili isimleri kıyafetlerinin internette aranma oranlarına göre belirlendi. Liste şu şekilde;10. Billy Porter9. Harry Styles8. Lizzo7. Kylie Jenner6. Lisa Manoban (Blackpink)

Liste ve yeni giren isimler sürpriz olsa da, zirve yanıltmadı.

Liste ve yeni giren isimler sürpriz olsa da, zirve yanıltmadı.
Yılın en etkili ismi giydiği bir elbise ile internette gömlek elbise aramalarını %47 oranında artıran, giydiği her markanın satışlarını patlatan Meghan Markle oldu. Listenin geri kalanı şu şekilde;5. Cardi B4. Billie Eilish3. Zendaya2. Timothée Chalamet1. Meghan Markle

Son olarak 2020’de moda olması öngörülen trendler ile raporu noktalayalım.

Son olarak 2020'de moda olması öngörülen trendler ile raporu noktalayalım.
Raporun gerçekçi verilere dayanan öngörülerine göre 2020’nin önde gelen akımları Mars’a seyahat ve Elon Musk’ın SpaceX hamlesi etkisiyle uzay esintileri; Japonya’da gerçekleşecek 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları sebebiyle Japon etkisi olacak. Minik çantalar rafa kalkacak, büyük çantalar geri gelecek. Politik etkiler modaya da yansıyacak ve kültürel ögeleri kıyafetlerin üzerinde görmeyi sürdüreceğiz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir