Adet döngülerinizi takip etmek neyin normal olduğunu anlamanıza, kaçırılmış bir dönem veya öngörülmeyen adet kanaması gibi önemli değişiklikleri belirlemenize yardımcı olabilir.

Adet dönemi düzensizlikleri genelde ciddi olmayabilir ancak bazen sağlık sorunlarına işaret edebilir.Adet döngüsü bir kadının vücudunun hamilelik olasılığına hazırlık için geçtiği aylık dönemdir. Yumurtlama adı verilen bu süreç aynı zamanda, hormonel değişiklikler aracılığıyla uterusu hamilelik için hazırlayabilir. Yumurtlama gerçekleşir ve yumurta döllenmezse vajinadan akarak adet dönemi gerçekleşir.

NORMAL BİR ADET DÖNEMİ KAÇ GÜNDE BİR OLMALI?

Adet kanaması her 21-35 günde bir ve 2-7 gün sürebilir. Bu süreyi hesaplarken dikkat etmeniz gereken unsur adet döneminin hesaplanması sırasında adet olduğunuz haftanın ilk gününden diğer adetin ilk gününe kadar geçen sürenin hesaplanması gerekir. Adet döngüleri yaşlandıkça kısalabilir ve düzensizlikler görülebilir.

Uzun süreli doğum kontrol hapları gibi birtakım ilaçlar adet döngünüzü değiştirebilir. Eğer bazı sağlık sorunlarınız var ve tedavi görüyorsanız doktorunuzla bu konu hakkında konuşmalısınız.

Düzensiz adet dönemleri rahatsız edici olabilir, bu hormonel değişiklikler yaygındır ve altında yatan ciddi bir sebep olmayabilir.

Jinekoloğunuza danışarak uzun süreli adet kanamasının nedenini belirlemesini ve size yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz. Doktorunuz altında yatan sebebi öğrenmek için bir takım testler uygulamaktadır.

Yaşınıza bağlı olarak kan sonucunda hamilelik, hormon düzeyleri ve troid fonksiyonu açısından test edebilir. Diğer tanı testleri ve prosedürleri pap smear, endometrial biyopsi ve ultrasonları içerebilir

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir