58. Antalya Altın Portakal Film Festivali, 2-9 Ekim tarihleri arasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenecek.

Uluslararası Antalya Film Festivali, 2015’ten önceki adıyla Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, 1964 yılından bu yana Antalya’da düzenlenen Türkiye’nin en önemli film festivalidir. Festival, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı tarafından her yılın sonbahar mevsiminde Antalya Kültür Merkezi (AKM), Cam Piramit ve Expo Kongre Merkezi gibi çeşitli mekanlarda gerçekleştirilmektedir.

Antalya Altın Portakal Film Festivali, Avrupa ve Asya’nın en köklü film festivallerinden biri, Türkiye’nin ise en eski ve uzun soluklu film festivalidir. Festival, 2005 yılından bu yana Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali adıyla gerçekleşmekte; festival programı içinde uluslararası yarışma bölümü de yer almaktadır. Uluslararası Antalya Film Festivali, FIAPF (Uluslararası Film Yapımcıları Birliği Federasyonu) tarafından resmi olarak tanınan bir yarışmalı uzun metraj film festivalidir ve bu yapının uluslararası yönetmeliğine tabidir. Uluslararası Antalya Film Festivali (Festival), sinema ve TV eserlerinin Antalya’nın kültürel ve ticari hayatı için önemini öne çıkarma amacıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilmektedir. Festival’in Amaçları: Kültür-sanat alanında ve sinema endüstrisi için

Türkiye’de saygın ve vazgeçilmez bir etkinlik olmak. Antalya şehrinde yaşayanlar ve yerel paydaşları için bir aidiyet ve övünç unsuru yaratmak. Antalya şehrinin tüm sakinleri ve ziyaretçileri için olumlu bir atmosfer yaratmak, ve şehrin gençlerini, ailelerini ve eğitimcilerini 7 gün boyunca bir sinema ve görsel işitsel şöleninde ağırlamak. Türk filmleri ve görsel işitsel tüm endüstri için uluslararası bir buluşma ortamı sağlamak. Antalya’yı uluslararası düzeyde film dostu bir şehir olarak tanıtmak ve gezici yapımları şehre çekmek. Festival’in önemli bir parçası olan Antalya Film Forum dahilinde dünya ve Türkiye’den sinemacılarıyla ortak bir iletişim platform yaratmak; yeni ve nitelikli filmlerin yapımına senaryo, proje geliştirme ve prodüksiyon aşamasında katkı sağlamak.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir