1- İNSAN DEFALARCA ÂŞIK OLUR

İnsanın sadece 1 kez âşık olabileceğine dair söylenen bütün sözler yalandır. Hepimizin defalarca âşık olma potansiyeli vardır. Biz sadece birine âşıkken başkasına âşık olmayız. Ama o aşk bittiği andan itibaren başkasına âşık olabilme potansiyeline sahip oluruz. Yani çok sayıda aşk yaşamamız, çapkın olduğumuz anlamına gelmiyor.

2- AŞKIN KİMYASININ SÜRESİ VARDIR

Aşk kalple dışavurulsa da aslında tamamen bir beyin faaliyeti. Aşık olduğumuz andan itibaren beynimiz vücudumuzun kimyasını değiştirmeye başlıyor. İşte bu kimya da fazla uzun sürmüyor. Ortalama 2 yıl 8 ay 25 günlük salgıladığımız hormonları sürekli salgılasaydık ömrümüz sadece 25 yıl sürerdi.

3- SONSUZ OLAN SEVGİDİR

Tanımadığımız insana aşık oluruz, tanıdıkça severiz ya da sevmeyiz. Bir kişiyi sevmeye başladığımız andan itibaren de artık ondan nefret etmeyiz. Küssek de etmeyiz. Bu yüzden kalıcıdır. Herkesin aradığı ilişki de aşkla başlamış, sevgiye dönüşmüş ve hayat arkadaşlığı ile süren ilişkidir.

4- AŞKI KONTROL EDEMEYİZ

Aşkla ilgili elimizde çok sayıda bilimsel veri var. Vücutta yarattığı etkiler, duygusal dünyamızda yarattığı etkiler gibi… Ama 1- kime, 2 ne zaman 3 nerede aşık olacağımızı bilemiyoruz. Bir başka deyişle biz aşkı kontrol edemiyoruz.

5- PLATONİK AŞK ‘HAYAL’DİR

Platonik aşkın, ‘duygularımızı söylediğimiz kişiye duyulan aşk olduğu sanılır. Oysa platonik aşk, var olmayan hayallerde yaşatılan kişiye duyulan aşktır. Duygularımızı söylemiyorsak, ya da duygularımızın karşılığını alamıyorsak onun adı platonik aşk değil ‘kara sevda’dır.

6- SEKSSİZ AŞK OLMAZ

Arzulamadığınız birine aşk besleyemezsiniz. O yüzden aşkın temelinde ‘seks’ yatar. Aşık olduğunuz kişiyle seks yapma olanağınız yoksa bile onunla birlikte olma anlarını düşleyebilirsiniz. Peki aşksız seks olur mu? Evet, olur Bedensel tatmine yönelik seksin tarafı da olabiliyor insan. Ve bu hiç garip de değildir.

7- ÇİÇEĞE, BÖCEĞE AŞIK OLUNMAZ

‘Ben doğaya aşığım, ben evladıma aşığım, ben babama aşığım’ gibi kavramlar o kişilere ya da varlıklara duyduğumuz sevginin büyüklüğünü göstermek için kullanılır. Yani aşk öylesine güçlü bir duygudur ki, bir şeye duyduğumuz bağlılık ve sevgiyi de ‘aşk’ kelimesiyle ifade ederiz. Yoksa çiçeğe, böceğe aşık olmuyoruz.

8- MUTLU AŞK VARDIR

 Aragon’un ‘Mutlu aşk yoktur’ şiiri, aşkı kötü biten herkesin adeta milli marşı gibi. Aragon, o şiiri savaş koşullarında, umutsuzluk içinde yazdı. Yoksa onun Elsa ile yaşadığı aşk dillere destandır, o şiirleri okumanızı tavsiye ederim. Mutlu aşk vardır ve aşkı mutlu kılmak da tamamen sizin elinizdedir.

9-ASLINDA ‘RUH EŞİ’ YOKTUR

Kendi yarattığımız mükemmel kişiliklere, kendi kriterlerimizle oluşturduğumuz sevgili tiplerine uygun birini bulamadığımızda ‘Ruh eşimi bulamıyorum’ diyoruz. Oysa sen o an kiminle mutluysan ruh eşin odur. Yani hayatını sadece bir tek kişiyi arayarak geçirirsen öyle birini bulamazsın. Mutlu olduğun herkes senin ‘ruh eşi’ndir.

10-HİÇBİR AŞK UNUTULMAZ

Zaten bu mümkün değil ki? Siz 5-6 yaşlarındayken geçirdiğiniz kazanın yarattığı acıyı bile unutmuyorsunuz. O aşkları da unutmayacaksınız. Sadece yaşanıyor ve bitiyor. Siz de yeni durumunuza uyum sağlayıp yaşamınızı sürdürüyorsunuz. Ayrıca unutmaya çalışmak beyhude bir uğraş. Tüm aşklar bizim hayatımızın zenginliğidir.


https://www.posta.com.tr/yazarlar/mehmet-coskundeniz/askla-ilgili-bilmeniz-gereken-10-gercek-318040

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir