Uzun süredir sevgilim yok. Birkaç ilişkim oldu, bir iki ay devam etti, ama hiçbiri anlamlı değildi. Aslında düşünüyorum da beş yıldır sevgilim olmamış. Zaman zaman kendime soruyorum, aşkı bulabilecek miyim? Aşk derken, biliyorsunuz işte, midemde uçuşan kelebekler, gerçek duygular, tek eşlilik. Belirli bir süre sonra birlikte yaşamalar, evlilik, belki sonunda birkaç bebiş…

Günümüzün dijital ilişki kültüründe, kısa süreli birlikteliklere o kadar yatkınım ki gerçek bir ilişkinin nasıl bir şey olduğunu unutuyorum. Hala var mı bunu yaşayabilen insanlar? Ben de sürekli bunu arıyorum ama bazen erkekler pek ciddi ilişki taraftarı olmuyorlar. Ve yalnız olmayı – mutfakta lavabonun kenarında tabaksız yemek yemeyi ve tuvalete girerken kapıyı açık bırakabilmeyi – sevsem de hayatımda iyi veya kötü giden her şeyi paylaşabileceğim biri olsa iyi olurdu. Yani arkadaşlarım ve ailem var tabi ki ama hem arkadaş hem sevgili olabileceğim biri olsa daha iyi.

Sonuç olarak ara sıra aşk hayatım için endişeleniyorum ve acaba iyiye gidecek mi diye merak ediyorum. Belki de endişelenmemem lazım. Eğer siz de aşkı bulma konusunda stres yapıyorsanız (ki hepimiz yapıyoruz) aşağıda kendinize soracağınız birkaç soru bulabilirsiniz. Bence her şey düzelecek.

1. Neden Kaçıyorsunuz?

Dışarda olan herhangi bir şeye kafayı takıyorsanız genellikle bir tür iç hesaplaşmadan veya sorgulamadan kaçıyorsunuz demektir. Dışarıdan bir şeyin; erkek, kadın, ilişki, kariyer, dış görünüş veya hayallerinizdeki tatil gibi sizi iyileştireceğini düşünüyorsunuz. Sorun aslında sizi iyileştirecek tek şeyin yine siz olmanız. Bundan sonra işler yoluna girecek ve mutlu, sağlıklı bir hayata kavuşacaksınız.

Özgüvenimdeki düşüşü veya kendimde beğenmediğim şeyleri bir ilişkinin düzelteceğini her düşündüğümde bu duygular bastırılmış oluyor ve elimde patlıyor. Eğer içinizde bir çatışma varsa, bu duruma başka birini daha eklemek yalnızca sorunlarınızı büyütecektir. Bu yüzden iç sorunlarınıza dışarıdan çözümler bulmaya çalışmak yerine öncelikle sizi dışarıya bu kadar muhtaç edecek nelerden kaçmaya çalıştığınızı düşünün. Çoğunlukla kendinizi geliştirmek için vakit ayırdığınız zaman aşk doğal yollardan sizi bulacaktır.

2. Kendinizi Seviyor Musunuz?

Eğer kendinizi severseniz her zaman birilerine aşık olacaksınız. Ve kulağa ne kadar saçma gelse de, kendini sevmeyen birini sevmek çok zordur. Kitaplar veya filmler ne derse desin, başka birinin bizi kurtarmasını bekleyemeyiz. Başka biriyle sağlıklı bir ilişkinizin olabilmesi için bu ilişkiyi öncelikle kendinizle kurmanız gerekiyor.

Yani eğer aşkı bulma konusunda takıntılıysanız belki de kendinizi sevemiyorsunuzdur. Önce bunu yapmayı denerseniz belki sonra başkalarını sevmeyi (ve kendinizi sevdirebilmeyi) kolaylıkla başaracaksınız.

3. İyi Bir Sevgili Misiniz?

Hayatımın büyük bölümünü, aslında nasıl bir sevgili olduğumu düşünmeden sevgili olmak istediğim insan tipine odakladım. Seçeceğim erkekler için uzun bir kontrol listem vardı. Sadık, özverili, dürüst, esmer, ailemle yakın olmalıydı ve her zaman bana tapmaları gerekiyordu. Bununla birlikte, ilişkideki davranışlarımı hiç düşünmemiştim. Mükemmeldim! Değiştirecek bir şey yoktu!

Aslında biriyle sağlıklı bir ilişki kurabilmemi engelleyen bu bencil zihniyetimdi. Nasıl birini istediğimi biliyordum, ama asla başkalarına nasıl göründüğüme dikkat etmiyordum. Bu durumda, aşkı bulma fikrine takıntılıysanız, belki de kendi davranışlarınızı gözden geçirmeniz gerekiyor. İyi ilişki alışkanlıklarınız var mı? Çünkü bu alışkanlıklarınızı geliştirmeniz, işe başlamak için iyi bir yer olabilir.

4. Aktif Bir Hayatınız Var Mı?

Aktif hayatları olan kişiler genellikle aşk hayatını öncelik haline getirmezler. Hayatınıza başka şekillerde de bakabiliyor musunuz? Arkadaşlarınızla vakit geçirip hobilerinizi takip ettiğinizden ve kariyeriniz için çaba gösterdiğinizden emin misiniz? Böylece, sonunda bir ilişkiniz olduğunda, bu bir bağımlılık olmayacak ve tek merkeziniz sevgiliniz haline gelmeyecek.

İnsanlar ilginç ve kişisel hayatlarıyla ilgili tutkulu olan kişileri çekici bulurlar. Sizin hayatınızda iyi giden bir şey yoksa sadece bir ilişki bulmaya odaklandıysanız, onu bulmanızı engelleyen şey bu olabilir.

5. Yalnız Kalabiliyor Musunuz?

Kısa süre önce sonsuza kadar yalnız kalabileceğim fikrini düşündüm ve açıkçası özgürleştiğimi hissettim. Kendi kendime sordum: eğer hiç ciddi bir ilişki bulamazsam, evlenmezsem, çocuklarım olmazsa, çok mu kötü olur? Bu beni nasıl etkiler?

Eh, sonunda nasılsa yalnızlıktan ölmeyeceğimi fark ettim ve bu senaryonun aslında pek de eğlenceli olabileceğini düşündüm. Hiç şüphe etmeden istediğim yere gidebilirim! Tropik bir iklimde seksi bir sahil kasabası erkeğiyle birlikte olabilirim! Çocuklarıma onca para harcamadığım için çok zengin olabilirim! Arkadaşlarımla birlikte yazlık bir ev alır Altın Kızlar olabiliriz! Bekarlık fikrine daha az ölümcül bir şeymiş gibi baktığım zaman tüm dünyam değiştir çünkü gerçekten ölüm kalım meselesi değil.

Yani eğer aşkı bulma konusunda endişeleriniz varsa, takıntı haline getirmeyin. Kendinizi severseniz her zaman birilerini sevebilirsiniz. Ve ne zaman aşka muhtaç biçimde dolanmayı bırakırsanız o zaman aşk sizi bulur.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir