Kıskançlık Duygusunu Tehlike Olarak Değil, Avantaj Olarak Görün

Söz konusu aşk olduğunda kıskançlık kesinlikle yaşanan ve çoğu zaman yoğun bir şekilde hissedilen ve karşı tarafa hissettirilen bir his. Bazen ileri derecede kıskançlıklar kişilere ve ilişkiye zarar verebiliyor, ancak eskilerin dediği gibi seven insan kıskanır sözü gerçekten çok doğru bir söz. Kıskançlık aşkın vazgeçilmezlerindendir. Ama kıskançlığın seviyesi önemlidir.

Her şey kararında olmalıdır, ne çok fazla ne çok az. Hastalıklı, bunaltıcı kıskançlık durumları ilişkiye zarar verir, hem sizi yıpratır hemde karşınızdakini bunaltır. Kıskançlık yerine göre güzel olabilir ve kararında kıskançlık ilişkide tutkuyu, bağlılığı arttırır. Her şeye rağmen, kıskançlık, onu hisseden insanı rahatsız eden bir duygudur. Bu duyguyla başa çıkmak pek kolay olmasa da, imkansız değildir.

Karşınızdakini Tanıyın

Sevgilinizin/eşinizin karakterini objektif şekilde değerlendirmeye çalışın. Sizi aldatır mı, daha önceki ilişkilerinde böyle şeyler yapmış mı? Kadınlara bakış açısı nedir? Yalan söyleyebilir mi? Bu sorulara vereceğiniz cevaplar onun aldatabilecek bir tip olup olmadığını ortaya çıkaracaktır.

Önceki Deneyimleriniz

Önceki ilişkilerinizde aldatılmış olmanız, bu ilişkinizde de aldatılacağınız anlamına gelmez. Başka erkeklerin yaptığı hatalardan dolayı, şu an birlikte olduğunuz kişiyi suçlamayın. Ama hiç kimseye tam olarak da güvenmeyin. Aklınızda her zaman bir soru işareti olsun. Unutmayın daha önce aldatılmamanız, bu ilişkide aldatılmayacağınız anlamına gelmez.

Kendinize Güvenin

Kıskançlığın en büyük nedenlerinden biri özgüven eksikliğidir. Her şeyden önce kendinize güvenin. Sevgiliniz/eşiniz sizin gibi mükemmel bir insanla beraber. Başka kadınlara bakması anlamsız. Eğer bakıyorsa, bu onun zaafları yüzündendir. Ona istediklerini veremediğinizi düşünüyorsanız, kıskanmak yerine, harekete geçin ve yapmanız gerekenleri yapın.

Bardağın Dolu Tarafı

Sevgiliniz bir çok kadın tarafından beğeniliyorsa, bunu negatif değil, pozitif bir şey olarak görmeye çalışın. Her kadının peşinde olduğu o yakışıklı erkek sadece sizin. Ne kadar şanslı olduğunuzun farkına varın.

Akışına Bırakın

Olayları akışına bırakmak herkesin yapabileceği bir şey değildir. Ama konu aşka gelince, yaşananları akışına bırakmak hayat kurtarıcı olabilir. Birlikte olduğunuz kişi, başkalarına ilgi duyuyorsa, zaten sizin için doğru kişi değildir. Onu hayatınızdan çıkarmak sizi zorlamamalı.

Kıskançlığı avantaja dönüştürebilirsiniz

Kıskançlık, eğer doğru şekilde kullanabilirseniz, ilişkinizde fazladan yakınlaşmayı size sağlayabilir. Kendinize güvenerek karşınızdaki kişiye korkularınızı açarak iyice yakınlaşmış olursunuz. Bu yakınlaşma iletişimle gerçekleşir ve bu güçlü iletişim bağları iyice kuvvetlendirir.

Zayıflıklarınızdan faydalanın ve zayıf taraflarınızı daha güçlü hale getirin. Böylelikle bu hisler derinlerde bekleyen başka korkuları uyandırmayacak. Daha sağlıklı bir ilişkiye sahip olmak için bu duygularınız üzerinde çalışın, bunu yaptığınızda içinde olduğunuz ilişkiyi daha büyük bir farkındalıkla yaşayacaksınız.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir