Ayakta Oluşan Nasırın Önüne Nasıl Geçilir?

Ayakta Oluşan Nasırın Önüne Nasıl Geçilir?

Ayakta oluşan nasırların önlenebilmesi adına çeşitli tedaviler vardır. Bu tedavi metotlarını uygulama yapabilmek için nasırın düzeyinin tespit edilmesi gerekir.

Nasırın tespit edilmesinden sonraki süreç olarak tedavi ve kullanılacak ilaçların dozajıdır. Ayakta duran ya da gün içerisinde ayakkabı ile sürekli giyim halinde olan kişilerin bu nasırlardan şikayetçi olduklarını görebilirsiniz. Bu nedenden dolayı nasırları kısa sürede tedavi etmek gerekir.

Nasır tedavisi için en yakın sağlık kurumuna şahsi müracaat yapabilirsiniz. Ya da evde tedavi yapabilirsiniz. Nasırın üzerine basılamayacak derecede ağrılı ve iltihaplı ise doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanabilirsiniz. Teknolojinin de ilerlemesiyle bu alanda yeni tedavi yöntemleri çıkmıştır.

İyi Bir Ayakkabı İle Nasırın Önüne Geçebilirsiniz

Ayakta oluşan nasırın giderilmesinden önce iyi bir ayakkabı kullanılması gerekir. Ayak sağlığı açısından iyi bir ayakkabı modelinin kullanılması son derece önemlidir. İyi bir ayakkabı satın alarak gelecek zamanlarda oluşması muhtemel sağlık sorunlarının önüne geçebilirsiniz. Ayak sağlığı insanların günlük işlemlerinin aksamasında son derece önemlidir.

Ayak sağlığına olumlu katkıları bulunan bu modelleri satın alarak adımlarınızı sağlıklı olarak atabilirsiniz. Giyilen ayakkabı modeli, ayağa zarar vermeyecek modelde olması gerekir. Ayağınızın ayakkabı içerisinde herhangi bir yerine vurma yapmaması ve sıkmaması gerekir. Ayak vurması durumunda tabanlık tercih edebilirsiniz. Kaliteli ayakkabı modelleri sayesinde tüm gün ayakta duruş sağlayabilirsiniz.


Pamuklu Çorap Kullanımı

Pamuklu çorapların kullanılması, ayakta oluşan nasırların tedavisinde önemli bir yere sahiptir. Bu nasırların tedavisinde kullanılan özel bambudan üretilmiş olan çoraplar vardır. Bu özel çorap modelleri sayesinde gün içinde havasız kalan ayaklarınızın nemi alınır. Havasız kalan ayaklarda nasırın kısa sürede oluştuğu gözlemlenir. Bunun yanı sıra yaz aylarında sürekli olarak giyilen açık sandalet modellerinde nasırın daha az oluştuğu tespit edilmiştir.

Ayakların terlik gibi ayakkabı modelleri ile sürekli olarak giyim sağlanması nasırı oluşturur. Bu nedenden dolayı ayakları hava aldırırken bir yandan da nasır oluşumunu sağlıyor olabilirsiniz. Bu konuya özen göstererek ara zamanlarda terlik kullanımı yapmalısınız. Özellikle yaz aylarında basınçtan dolayı ayağın altındaki deri kalınlaşır. Kalınlaşan deri zaman içerisinde küçük nasırlara dönüşür. Bundan sonraki süreç ise tedavilerdir.

Nasır çeşitleri nelerdir?

Nasırların çeşitleri ve boyutları birbirinden farklıdır. Tedavi sürecinin başlangıcında nasırın hangi evrede olduğu ve türü belirlenir ve buna yönelik tedavi planlanır. Temel olarak 3 farklı nasır çeşidi vardır:

  • Yumuşak Nasır: Genellikle ayak parmakları arasında kalan boşluklarda oluşan ve ağrı, akıntı gibi sorunlara neden olan nasırlar, yumuşak nasırdır. Boyutu 1-4 cm aralığında olup kızarık, hassas bir yapıya sahiptir. Oluşum nedeni parmakların birbirine normalin üzerinde baskı yapmasıdır. Yüksek topuklu ayakkabıların sık olarak giyilmesi ayağın parmak bölgesine binen yük miktarını arttırdığından dolayı bu nasırların oluşumuna zemin hazırlayabilir. Ayak parmaklarında doğumsal olarak var olan veya sonradan gelişen şekil bozuklukları da yumuşak nasır oluşumuna neden olabilir.

  • Sert Nasır: Genellikle ayağın kemikli kısımlarında meydana gelen, ayağın yanlış basılması veya kemiklerde bulunan deformasyonlara bağlı olarak ayakkabının ayak yüzeyine basınç yapması sonucunda gelişen bir nasır türüdür. Yoğun bir kökü vardır ve ayak parmaklarının tepeleri, küçük parmaklarının dış kısımları ve ayak tabanında oluşum gösterebilir.

  • Tohum Nasırı: Topukların yan ve arka kısımlarında görülen tohum nasırları, ölü deriden oluşur. Basınca maruz kalması durumunda ağrıya neden olabilir. Nasır bölgesinin üzerindeki sert derinin temizlenmesi veya yumuşatılması ile genellikle ağrı hissi önlenebilse de ilerlemiş durumlarda deri altında nasır köklerinin oluşması nedeniyle farklı tedavi yöntemleri gerektirebilir.

Nasır İçin Uygulanabilen Tedaviler Nelerdir

Ayak nasırı için uygulama yapılabilen tedavilerden biriside topukları törpülemektir. Törpüleme işlemi sayesinde nasırdan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Nasırı iyi bir şekilde tedavi edebilmek adına sıcak su ile nemlendirme yapmanız gerekir. Sıcak su ile nemlendire işlemli sonrasında, törpü ile törpüleme yapabilirsiniz. Ayakta oluşan ve insanların günlük aktivitelerinde olumsuz sonuç veren bu nasırın tedavisinde birçok yöntem vardır.Bu yöntemlerden birisi de çeşitli doğal yağların kullanılmasıdır. Yağların kullanılması sayesinde nemlendirilen ve onarılan nasırlar oluşur. Sonuç olarak nasır tedavisi sürekli artabilen bir tür sağlık sorunu olduğu için tedavisinde süreç değişebilir. Tedavi sürecini hızlandırmak için sürekli olarak bu adımları uygulamanız gerekir. Hayatınızın rutini olarak bir süre bu tedavileri yapmanız gerekir.

Nasır Tedavisinde Farklı Yöntemler

Nasır tedavisinde kuruyan nasırların ciltten sökülmesi işlemi için nasır kesici aletler bulunur. Bu aletleri satın alarak nasırın yüzeyinde oluşan ölü deri kesilir. Nasırın kesilme işleminin uygulanması sonrasında istenilen sonuç elde edilmediğinde, asit içeren ilaçlar uygulanır. Asit içermesinden dolayı nasırın yüzeyinde bulunan ölü deri arındırılır. Bu sayede cerrahi işleme gerek kalmadan sorun çözümlenmiş olur. Doğal ayak bakımınızı da ihmal etmemelisiniz.

Nasırın tekrarlamaması için ayak nemlendirilmeli ve pamuklu çorapla giyilmelidir. Pamuklu çorap giyilmesi, terletme sorununa çözüm olmaktadır. İnsanların günlük işlemlerini zorlaştıran bu nasır için gereken önlemi almalısınız.

Post a Comment