Bahar ile birlikte içsel huzuru bulmak için en iyi bağlantı yolu, doğa ve yoga.

Doğa, insanoğlunun her zaman en büyük ilham kaynağı olmuştur. Yoga pratiği ile arasında derin bir bağ var. Yoga ve doğanın kucaklayıcılığı nefes ve asana pratiklerinde bizi sarıp sarmalıyor. Yoga ve doğa, yeryüzünde insana iç huzurunu keşfetmesi için en dengeli yoldur.

Bir dağın zirvesi, bir ağacın altı, çakıl taşları olan bir plaj ya da yosunlu bir deniz tüm sükuneti ile sizi kucaklar. Doğa, yoga pratiği yaparken zihnimizi kendimize çevirmemize en büyük desteği verir. Mevcut anın tadını çıkarmak için daha güzeli olamaz. Şehirden biraz olsun uzaklaşıp kendine dönmek için yakınlardaki yeşil alanları ya da deniz kenarı gibi yerleri keşfetmenizi öneririm.

Asana pratiklerinde bedenimizi doğayı taklit etmeye çağırırız. Rüzgarda salının bir ağaç gibi dengede kalmaya çalışırken, Vrikshasana (Ağaç pozu) veya bir kargayı taklit etmek için yaptığımız Bakasana (Karga pozu) doğanın gücü ve zerafetini hissettirir. Bedenine ve asana pratiğine uygun bir yoga akışı hazırlamak ya da izleyerek yapmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Yoga matınızı doğaya serin ve kendinizi bulunduğunuz ortamın sesine bırakın. Belki kuş cıvıltıları belki ses çıkaran bir böcek ya da dalga sesleri eşliğinde 5-10 dakikalık bir meditasyon ile pratiğinize başlayabilirsiniz. Ardından basit birkaç nefes egzersizi ile bedeniniz geçmişte ya da gelecekte değil o anda orada olacaktır.

Pratiğinize başlarken büyük hareketler yapmaktan kaçınmanıza fayda var. Küçük ve kontrollü hareketlerle asana pratiğinize başlayabilir ardından bedeninizin izin verdiği ölçüde pratiğinizi tamamlayabilirsiniz.

Doğada yapılan yoga pratikleri bedenin sınırlarıyla uyum halindedir. Bedenin rahat ve huzurlu hissetmesi ruhunuza da iyi gelecektir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir