Bebek ve Çocuklarda Reflü

Bebek ve Çocuklarda Reflü

Reflü teşhisi zor bir hastalık bazen bebeklerde kusmayla birlikte ya da kusma olmadan çok farklı belirtilerle de ortaya çıkabilir. Bebeklerde reflü mide içeriğinin tekrar yemek borusuna kaçma olayıdır. Sağlıklı bebeklerde şiddetli kusma ve öğürmenin en sık nedeni reflüdür.

Reflü fizyolojik bir olay olup 18 ay içerisinde kendiliğinden geçmektedir.  Örneğin yenidoğan ve bebek reflüsünde anlık solunum durmaları, hırıltılı solunum, burun tıkanıklığı, huzursuzluk, beslenmeyi reddetme, beslenmede güçlük (öğürme, boğazına kaçırma), beslenme sonrası ağlamalar, kilo alınışında duraksama gibi tipik olmayan belirtiler de olabilir. Fışkırır tarzda öksürük ve efor sarf etmeden, kendiliğinden, mide bulantısı olmaksızın gelişen kusma reflünün tipik belirtilerini oluşturur.
İlk 1 yaşta mide ile özefagus arasındaki yapının gelişmemesi reflünün en önemli nedenini oluşturur.


Ebeveynlerin yaptıkları hatalar da reflü oluşumunu tetikleyebilir. 

Ebeveynlerin sıkça yaptıkları ve reflüyü tetikleyen hataları şöyle sıralayabiliriz.

  1. Bebeği ilk 1 yaşta en az 30 derecelik açıda bir yatakta yatırmayıp, düz bir yatakta yatırmak,
  2. Besledikten hemen sonra yatış pozisyonuna getirmek,
  3. Yatmadan hemen önce beslemek,
  4. Beslenme sonrasında gazını çıkartmamak,
  5. Mide kapasitesini aşacak şekilde aşırı beslemek,
  6. Beslenme sonrası bebeğin ağlama ile gülme gibi karın kaslarını hareket ettiren ve hava yutmasına yol açan hareketler yaptırmak.

Reflüde ilaç tedavisi genellikle yeterli olur

Reflü tanısı konulduktan sonra ilk olarak yaşam tarzı değişiklikleri önerilir. Reflü şikayetleri devam ettiği takdirde kademeli olarak ilaç tedavisine geçilir .Yaşam tarzı değişiklikleri ve ortalama 3-6 ay süren ilaç tedavisiyle reflü genellikle ortadan kalkar. Eğer sorun geçmezse bu durumda reflü tedavisinde cerrahi yöntem gündeme geçilir Büyüme-gelişme duraklaması olan, nörolojik problemleri olan, akciğerlerine devamlı mide içeriği kaçan ve bu yüzden zatürre geçiren, hava yolu duyarlılığı olan ve yemek borusunda darlık olan çocuklara da cerrahi operasyon yapılır. Yetişkin çağı reflülerine nazaran çocukluk çağı reflülerinde cerrahi operasyon çok daha az yapılır.

Post a Comment