İncelme Nedir?

İncelme dediğimizde kilo vermekten bahsederiz. 60 kg bir kadın 50 kg’a düşerse incelecektir. Fakat bu incelme her zaman istenilen görüntüyü vermeyebilir. Çünkü kadınlar genelde bel bölgesinde bir incelme isterler. Bunu sağlamak için verdiğiniz kiloları yağ olarak vermelisiniz. Bel bölgesindeki istenmeyen kalınlığa anatomik yapı dışında, yağ oranının yüksek olması sebep olur. Yağ yaktığınız sürece bel bölgesindeki yağlardan da kurtulabilir ve belinizi inceltebilirsiniz.

Sıkılaşma Nedir?

Sıkılaşma, kaslarımızın güçlenmesi ve sıkı bir hale gelmesidir. Bunu sağlamak için vücut kompozisyonunuzu değiştirmelisiniz. Yani yağ yakmanız ve kaslarınızı geliştirmelisiniz. Kadınlar genelde ağırlık kaldırıp kas gelişimi sağladıklarında erkekler gibi olacaklarını düşünüyorlar. Buna sebep olan bir diğer sebep medyada gördüğümüz dopingli kadın sporcular.

Kadınlar doping kullanımı olmadan erkeklerdeki gibi kas geliştiremezler. Kadınlardaki kas gelişimi çok daha az olacaktır fakat yine de güçlenebilir ve gelişebilirsiniz. Hatta sıkılaşmak için bunu yapmalısınız. Ağırlık antrenmanları kaslarınızın güçlenmesini ve sizin sıkılaşmanızı sağlayacaktır. Büyüyüp irileşmenize sebep olmaz.

Fakat tabii ki aldığınız kaloriye dikkat etmelisiniz. Erkekler kadar kas geliştiremesseniz de yaktığınızdan çok fazla kalori alıyorsanız, hem yağ yakamaz hem de irileşir siniz.

Bel İnceltmek için Neler Gerekir?

Hanımlar, belinizi inceltmeniz için yağ yakmalısınız. Bölgesel yağ yakımı mümkün değildir. Yüzlerce mekik çekmek, saatlerce belimizi çevirmek belimizde ki yağları yakmayacaktır. Yağ yakmak kalori açığı oluşturarak olur. Yani yaktığımız kaloriden az kalori almamız lazım.

Hangi Hareketler İle Belimizi İnceltebiliriz?

Belinizi inceltmeniz için yağ yakmanız gerektiğini söylemiştik. Fakat bölgesel yağ yakılamayacağını da söyledik. Dolayısıyla yaptığımız hareketler belinizi doğrudan inceltmeyecektir. Yine de bazı kaslarınızı geliştirerek belinizin ince gözükmesini sağlayabilirsiniz. Bununla beraber merkez kaslarımızın güçlü ve sıkı olmasını sağlayacak hareketlerle daha estetik görünen bir bel bölgesine sahip olabilirsiniz.

1-) Squat
Squat kalça ve bacak kaslarınızı çok iyi geliştirecek bir harekettir. Bu kasları geliştirerek kıvrımlarınızı arttırabilirsiniz. Bu şekilde de belinizin daha ince bir görünüme sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Bulgarian split squat ve goblet squat kadınlar için daha çok işe yarayan varyasyonlar olabilir. Bu versiyonlarda istenilen kalça kasları daha çok çalışacaktır.

2-) Hip thrust
Hip thrust hareketi direkt olarak kalçanızı kullanmanızı sağlar. Ağırlık arttırıp güçlenmek kolaydır. Bu şekilde kalçanızı verimli bir şekilde geliştirecektir. Belinizin ince görünmesini sağlayacaktır.

3-) Barfiks veya lat pulldown
Yapabiliyorsanız barfiks çekin. Barfiks çekmekte zorlanıyorsanız lat pulldown hareketini uygulayabilirsiniz. Bu hareketler kanat kaslarınızı geliştirecek hareketlerdir. Kanat kaslarınızın gelişmesi belinizin ince gözükmesinde oldukça etkilidir. Aynı zamanda güçlü kanat kasları ileri yaşlarda kadınların şikayet ettiği koltuk altındaki sarkmaları da önlemede yardımcı olacaktır.

4-) Stomach vacuum
Stomach vacuum egzersizi transverse abdominis kaslarını çalıştırır. Bu kaslar karın kaslarımızın arkasında bulunur. Merkez bölgemizi sararlar. Bu kasları çalıştırmak karın bölgenizdeki kontrolünüzü arttırır. Karnınızı daha sıkı ve güçlü yapar. Bu harekette daha sıkı ve estetik bir bel bölgesine sahip olmanızı sağlayacaktır.

Basen Nasıl Eritilir?

Öncelikle genetik olarak basen bölgenizin geniş olması mümkün. Basen bölgenizin geniş olması sadece yağ oranı ile alakalı olmayabilir. Fakat biz değiştirebileceğimiz etkenlere odaklanmalıyız. Genetik engeller kendimizi daha iyi hale getiremeyeceğiniz anlamına gelmez. Cevabımız yine antrenman ve beslenme. Antrenman yapmanız basen bölgenizdeki kasları sıkı tutacaktır. Doğru beslenme ile de yağ yakacaksınız ve basen bölgenizdeki yağlarda eriyecektir. Bunun yanında yağ yakmanıza destek olması için kardio antrenmanları uygulayabilirsiniz.

Spor Yapmadan İnce ve Sıkı Bir Fiziğe Sahip Olabilir miyim?

Kadınlardan bu soru bize çok geliyor. Aslında bunun sebebi gördükleri dopingli sporcular, yanlış medya algısı kadınları ağırlık kaldırmaya düşman hale getiriyor. Fakat ince ve sıkı bir manken fiziği sadece diyetle olmaz. İstikrarlı bir şekilde spor yapmanız ve fiziğinizi geliştirmeniz lazım. Spor yapmadan ince olabilirsiniz ama bu tek başına sıkı ve estetik bir fizik oluşturmanızı sağlamaz.

Bir diğer yöntem de estetik ameliyat. Bunu da uygulayan çok sosyal medya ünlüsü mevcut. Bu durumda kadınların doğal fizik algısını yanıltıyor. Aynı zamanda estetik ameliyat ile elde edilen bir fizik doğal olarak elde edilmiş sıkı, güçlü bir fizik gibi uzun vadeli olmayacaktır. Çünkü spor yapmak, ağırlık çalışmak, güçlenip sıkılaşmak aynı zamanda sizin sağlığınızı da geliştirecektir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir