Yapılan araştırmalar, partnerle beraber uyumanın uyku kalitesini artırdığını gösteriyor.

Birlikte yaşayan çiftlerin yatağı paylaşması, neredeyse tüm dünyada yaygın bir alışkanlık. Yakın zamanda yapılan kapsamlı bir araştırma, birlikte uyumanın bilinmeyen faydalarını ortaya çıkardı.

Almanya’daki İntegratif Psikiyatri Merkezi’nde (ZIP) yapılan araştırmada 12 genç, sağlıklı ve heteroseksüel çift, laboratuvarda 4 gün boyunca inceleme altına alındı. Çiftlerin dört gece boyunca beyin dalgaları, vücut hareketleri, solunumu, kas gerginlikleri ve kalp ritimleri ölçüldü. Aynı zamanda eş zamanlı polisomnografi kullanılarak çiftlerin ayrı ayrı uyuduklarındaki ölçümleri de kaydedildi. Katılımcılar aynı zamanda ilişkileri ile ilgili detaylı bilgileri inceleyen anket sorularını da cevapladılar.

Araştırma sonucunda, beraber uyuyan çiftlerin yalnız uyuyan çiftlere göre daha uzun ve kesintisiz şekilde REM uykusuna daldıkları ortaya çıktı. Canlı ve gerçekçi rüyaları mümkün kılan REM uykusu, aynı zamanda duyguları düzenleme, bellek regülasyonu, sosyal etkileşimler ve yaratıcı problem çözme yeteneği ile de doğrudan ilişkili olduğundan, sonuçlar dikkat çekici bulundu. Çiftler beraber uyuduğunda daha kaliteli bir REM uykusu alabiliyorlar ve bu da duygusal olarak daha dengeli ve sosyal olarak da daha pozitif olmalarını sağlıyor.

Araştırmada aynı zamanda beraber uyuyan çiftlerin uykuda daha fazla hareket ettiği ancak bunun ilginç bir şekilde uykunun yapısını bozmadığı da görüldü. Araştırmayı yöneten Dr. Henning Johannes Drews, “biriyle uyuduğumuzda bedenimiz rahatsız bile olsa, beynimiz güvende hisseder ve daha derin bir uyku mümkün olabilir. Yalnız uyumaya kıyasla partnerle uyumak, zihinsel sağlığımız, hafızamız ve yaratıcı problem çözme becerilerimiz konusunda bizi destekler” diyor.

Birlikte uyuyan çiftler, aynı zamanda birbirlerinin uyku düzenlerine de uyumlanıyorlar. İlişkinin uzunluğuna ve derinliğine, ilişkideki güven hissine de bağlı olarak çiftler beraber uyudukça, uyku rutinleri birbirine yaklaşıyor ve aslında beraber uyumak git gide daha da kolaylaşıyor.

Bir partnerle yatmak: Getirdiği tüm faydalar

Birinin yanında uyumanız için birçok neden var ve bunlar bunlardan bazıları.

1. Kendinizi güvende hissetmenizi sağlar

Çocukların karanlıktan korktukları için ebeveynlerinin yanında uyumayı sevdiklerini biliyor muydunuz? Çünkü onların yanında kendilerini güvende hissediyorlar.

Birinin yanında uyumak kendinizi güvende hissetmenizi sağlar, bu nedenle kabus görme şansınızı azaltır. Uyku sırasında birine sarılmak uyku kalitesini artırır. Partnerinizin yanında uyursanız, yalnız uyuduğunuzdan çok daha fazla sakin ve huzurlu hissedeceksiniz.

2. Melatonin üretir

Her gece sevdiğiniz biriyle aynı yatağı paylaşırsanız, bu sizi daha mutlu eder, çünkü vücudunuzda dopamin (zevk hissetmekten sorumlu) ve serotonin (“mutlu kimyasal” olarak bilinir) salgılarsınız, bu da ruh halinizi iyileştirir.

Birine dokunmak dopamin ve serotonin salgılamamıza neden olur; Serotonin üretildiğinde, vücut onu melatonine dönüştürebilir. Melatonin, uyku/uyanıklık döngüsünü etkileyen, daha hızlı uykuya dalmanıza ve daha mutlu uyanmanıza neden olan bir hormondur.

3. Sizi stresten uzaklaştırır

Her gün stres altındaysanız, özellikle de yalnız uyuyorsanız, kaliteli bir uyku çekmeniz çok zordur. Stresi azaltmak istiyorsanız, birinin yanında uyumayı düşünün. Değer verdiğiniz birinin yanında uyuduğunuzda, vücudunuz sizi sakinleştiren ve stresi yönetmenize yardımcı olan oksitosin salgılar..

4. İlişkinizi sağlıklı kılar

University of Hertfordshire anketine göre, birlikte uyuyan çiftlerin %86’sı ilişkilerinde mutluydu. Bu arada, 30 inçten fazla uyuyan çiftlerin sadece %66’sı ilişkilerinde mutlu olduklarını bildirdi. Bariz bir fark, değil mi?

En mutlu çiftler arasında en popüler uyku pozisyonlarından biri, her ikisinin de kucaklaştığı “kaşık” pozisyonuydu. Bu nedenle, sarılıp uyuyanlar ilişkilerinde daha mutlu görünüyorlar.

5. Uykuyu iyileştirir

Sevdiğiniz birinin yanında uyumak uyku kalitenizi artıracaktır. Ve televizyon izleyip yalnız uyumaktan çok daha iyidir. Birincisi, TV’nizden gelen ışık melatonin seviyelerini düşürüyor. İkincisi, yalnız uyuduğunuzda, gözleriniz kapalı olsa bile beyniniz fazla düşünmeye başlar.

Andrea Petersen’in The Wall Street Journal’daki araştırmasına göre, başka biriyle yattığınızda aslında daha hızlı uykuya dalıyorsunuz. Yatmadan önce sarılır ve kendi kendinize konuşursanız, daha rahat ve mutlu hissedeceksiniz, bu yüzden muhtemelen daha iyi uyuyacaksınız.

6. Kan basıncını kontrol edin

Kardiyovasküler sorunları olan kişiler için birinin yanında uyumak sağlığınızı iyileştirmenin harika bir yolu olabilir.

Eşleri veya tek eşli partnerleri ile en az altı aydır birlikte yaşayan 20 ila 49 yaşları arasındaki 59 kadını işe alan Kuzey Karolina Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmaya göre, Partnerlerinden daha fazla kucaklandığını söyleyenlerin oksitosin seviyeleri daha yüksekti.

Araştırmacılar oksitosin seviyelerini ve kan basıncını düzenli olarak kontrol ettiler. En yüksek oksitosin seviyesine sahip olanlar en düşük kan basıncına sahipti. Bu nedenle, stresli bir gün geçirdiyseniz, eşinizin yanında uyuyun.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir