Bohem giyim tarzı nasıl oluşturulur?

Moda dünyasının yakından takip ettiği ve özellikle son dönemde en çok ilgi görenler arasında bohem tarzı bulunmaktadır. Bilindiği üzere her dönem yeni giyim tarzları ortaya çıkmakta ve trend haline gelmesi halinde tüm dünya tarafından tercih edilmektedir. Bilindiği üzere bireyler tarafından tercih edilen giyim tarzları yine bireyin iç dünyasının dışa vurumu şeklinde de açıklanabilir. Kişi duygularına, düşüncelerine ve diğer etkenlere bağlı olarak kıyafetine de şekil vermektedir. Günümüzde iş, eğlence, etkinlik ve günlük olmak üzere birçok duruma bağlı olarak farklı modeller, tasarımlar ön plana çıkmaktadır. Aslı Bohemian olan ve 1960 ile 1970’li yıllara damgasını vuran Bohem giyim tarzı ise özellikle son dönemde rahat, ferah ve çılgınca giyinmek isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer almıştır. Bu tarz rahat kıyafet ve aksesuarların birleşimi ile oluşur. Anı yaşamayı seven ve rahat takılanların en çok tercih ettiği moda stilidir.

Bohem Giyim Nedir?

Özgür, rahat, anı yaşamayı sevenler için özel olarak tasarlanan ve 1960’lı yıllardan günümüze kadar gelen Bohem tarzı, moda kaygısı taşımayan insanlar tarafından fazlasıyla tercih edilmektedir. Genellikle moda tasarımcıları tarafından giyim tarzının oluşturulabilmesi için servet yatırılması gerektiği savunulurken, bohem tarzı giyinirken bu detayı göz ardı edebilirsiniz. Çünkü bohem stilinde para değil kişinin ruh haline uygun elbiseleri alması önemlidir.

Bohem giyimin cevabını aslında anın keyfini çıkarmaya çalışanların, rahat takılmayı sevenlerin benimsediği tarz olarak da tanımlayabiliriz. Bu tarz bu sezonun moda akımını baştan aşağı değiştirecektir. Bohem ve Otantik elbise modelleri ise kendi içerisinde değişikliğe uğramakta ve sadece 1 elbise ile bohem tarzı oluşturulamamaktadır. Elbisenin yanına etek, püsküllü aksesuarlar, örgü-dantel parçaları, şapkalar ve boheme uygun ayakkabılar tercih etmeniz gerekmektedir. Bohem tarzının oluşturulması için gerekli parçaların incelenmesi ise şu şekildedir;

Bohem Elbiseler ve Etekler

Genellikle baharat tonları olarak da seçilen renklerin mutlaka tercih edilmesi gerekirken; kıyafetlerin içerisinde de çeşitli desenlerin bulunması gerekir. Otantik kıyafet modelleri arasında çiçekli şal desen, batik/ombre kumaşlar ve suzani desenler en sık tercih edilenler arasındadır. Desenli elbiselerin yanı sıra örgü ve dantel ile işlenmiş parçaları tercih etmeniz de özellikle tarzın tamamlanmasına yardımcı olacaktır.

Bohem stilinde giyinmek isteyen kişiler için aksesuar detayları olmazsa olmazlar arasında yer alır. Mutlaka elbise ve eteğin desenlerine uyumlu olarak püsküllü çantalar, bohem botlar ile ruh halinizi yansıtacak aksesuarlar tercih etmeniz gerekir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir