Birlikte Oluşunuz Değer Kazanır

Çalışan anne olmak yani bebeğinizin ihtiyaçlarına her an karşılık verememekde dolaylı olarak bebeğinize sunduğunuz bir destek anlamına gelir. Siz çalışırken isteğini yerine getiremediğiniz bebeğinizin bloklarını kendi kendisine dizmesi ya da oyuncağına ulaşması bile yeni beceriler edinmesi anlamına gelir. Bu da bebeğinizin kendi başına minik başarılar elde etmesine ve özgüveninin gelişmesine yardımcı olur.

Bebeğinizin başarılı bir hayata adım atması için edinmesi gereken özelliklerden birisi de iş birliğidir. Ne kadar küçük olursa olsun iş birliğinde bulunmayı aşama aşama öğrenir. Örneğin bebeğinizi kreşe bıraktığınız zaman orada sizin desteğiniz olmadan yaşıtları ile birlikte uyumlu hareket etmeyi öğrenir. Akranlarıyla bir sorun yaşadığı zaman problem çözme becerileri gelişir. Öyle ki arkadaşları ile bir oyunun nasıl oynanacağını belirlemesi bile bebeğinizin problem çözme becerilerinin gelişimine yardım eder.

Bebeğinizle uzun vakitler geçirmeniz değil, birlikte olduğunuz süreyi en iyi şekilde değerlendirmeniz önemlidir. Bebeğinize tüm sevginizi gösterdiğiniz bir banyo zamanı bile aranızda sıcak bağ kurulmasını sağlayabilir. Bebek bakımı, yemek saati gibi rutinleri eğlenceli hale getirerek bebeğinizle geçirdiğiniz vakti değerli kılabilirsiniz.

Bunun yanı sıra evde yapmanız gereken işlere bebeğinizi de dahil ederek onun hem sorumluluk kazanmasını hem de eğlenmesini sağlayabilirsiniz. Böylece bebeğiniz sizinle vakit geçirirken kendine yetme düşüncesi de edinir.

Anne olarak kariyerinizden ve sosyal yaşamınızdan beklentilerinizi belirlemeniz önemlidir. Bebeğinizin bakımı kadar kendi önceliklerinizi de dikkate almanız, annelik serüvenini daha huzurlu geçirmenize yardımcı olabilir.

Bu açıdan bakıldığı zaman çalışan anne olmanın bebeğinize olduğu kadar size de faydaları olabilir.Evde geçirdiğiniz uzun saatler yorulmanıza ve bazı durumlara karşı daha az tahammül göstermenize yol açabilir.

İş hayatı ise bu gibi zorlayıcı durumlardan uzaklaşmanıza ve bebeğinize daha sabırla yaklaşmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca mükemmel anne olma düşüncesi de kaygı yaşamanıza sebep olan durumlardandır. Her kadının kendisine göre bir annelik tarzı benimsediğini unutmamak önemlidir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir