Bütün kadınlar tarafından arzu edilen dolgun dudaklar, kadınların güzelliğine ve çekiciliğine değer katmaktadır. Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Burak Türkyılmaz, dudak estetiği hakkında açıklamalarda bulundu.

Çekiciliğin simgesi dolgun dudaklar!
Dolgun dudaklar, tarih boyunca güzelliğin ve çekiciliğin simgesi olmuştur. Bazı kişilerin dudakları yapısal olarak inceyken, yaşın ilerlemesi, menopoza girme gibi nedenler de dudaklarda incelmeye yol açabilmektedir. İnce dudaklar, dudak üzerindeki çizgilerin belirsizliği, dudak üzeri lekeler, dudakta izlere bağlı şekil bozuklukları dudak estetiğine olan talebi arttırmaktadır.

Dudak estetiğinde, dudakların doğallığı bozulmadan kalınlaştırılması, konturlarının daha belirgin hale getirilmesi, kırışıklıkların azaltılması ve dolgunlaştırılması amaçlanıyor. Bu problemler basit cerrahi müdahale ile veya ameliyatsız yöntemlerle düzelebilmektedir. Dudak kalınlaştırma estetiği; cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemler olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır.

Cerrahi olmayan Yöntemler

Dudak estetiğinde kullanılan yöntemler, kişinin ihtiyaç ve tercihlerine göre değişiklik göstermektedir. Cerrahi olmayan yöntemler, dolgu maddeleri kullanılarak yapılmaktadır. Dudak estetiğinde kullanılan dolgu maddelerinin içeriğinde genellikle hyalüronik asit bulunmaktadır. Cerrahi müdahaleye çok gerek duyulmadığı zamanlarda bu yönteme başvurulur.

Cerrahi Yöntemler

Bu yöntemle dudak kalınlaştırma işleminde vücudun bir bölgesinden alınmış doku parçası dudak içinden insizyonla yerleştirilir. Ancak bu yöntemlerin komplikasyon riskleri çok olduğundan çok tercih edilmemektedir. Bunun yerine vücudun başka bölgelerinden alınan yağ dokuları özel işlemlerle hazırlanıp dudaklara enjekte edilerek, daha dolgun bir görünüm elde edilmektedir.

Yan Etkisi Yok!

Dudak estetiğinde ameliyatların geri dönüşü olmaması nedeniyle daha çok geçici dudak dolgusu kullanılmaktadır. Dolguların içeriği hyalüronik asit dediğimiz insan derisinin yapısında da bulunan bir maddedir. Herhangi bir yan etki yapmadan zaman içinde eriyip vücuttan kayboluyor. Dudaklar çok hassas olduğu için, bu bölgeye yapılan işlemler ağrılıdır. Dudak dolgusu uygulamasından önce anestezik etkili bir krem uygulanması işlemin nispeten konforlu geçmesini sağlar. Anestezik kremin etkisini göstermesi için 15-20 dakika bekletilmesi gerekir. Dudaklar iyice uyuştuktan sonra dolgu maddesi çok ince uçlu bir enjeksiyonla dudaklara verilir. İşlem yaklaşık 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Hızlı ve kolay bir uygulamadır. İşlem yapıldığı anda hemen sonuç verir, değişiklik hemen fark edilir.

Dudak Estetiğinde Doğallık

Güzellik için birçok farklı yol arayan kadınlar, bazen yanlış estetik mağduru olabiliyor. Yanlış yapılan dudak estetikleri; doğallıktan uzak, yapay görüntülere yol açabilir. Estetik güzellik kazanmak isterken, yapay bir görüntü ortaya çıkıyor. Bu nedenle dudak estetiğinde en önemli ölçü, kişinin yüz bütünlüğüne uyum sağlayacak doğal bir görünümde olmasıdır.

Op. Dr. Burak Türkyılmaz
** Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif
Cerrahi Uzmanı
www.drburakturkyilmaz.com
https://www.instagram.com/drturkyilmaz

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir