Cilt lekeleri neden olur, nasıl geçer?

Cilt lekeleri hem kadınlarda hem erkeklerde rastlanan bir cilt problemidir. Cilt lekeleri pek çok sebepten dolayı ortaya çıkabilir. İşte cilt lekelerinin başlıca nedenleri ve cilt lekelerinden kurtulmanın yolları…

Cilt lekeleri en basit haliyle cilt yüzeyindeki gözle görülür renk farklılıkları olarak tanımlanır. Hem erkeklerde hem de kadınlarda yaygın görülen, ciddi estetik kaygılara neden olan bir problemdir.

Cilt lekeleri neden olur?

Cilt lekelerinin başlıca nedenleri arasında;
-Cildin güneş ışığına fazla maruz kalması
-Enfeksiyon hastalıkları
-Genetik yatkınlık
-Hamilelik gibi hormonal değişiklikler
-Doğum kontrol ve kortizon gibi ilaçlar
-Yaşlanma
-Sivilce, siyah nokta ve yaralar
-Kozmetik ürünlerin yanlış kullanımı gibi nedenler yer alır.

Cilt lekeleri nasıl geçer?

Cilt lekelerine öncelikle ortaya çıkmadan önce önlem almak gerekir. İlk yapacağınız şey koruyucu olmadan güneşe çıkmamayı alışkanlık haline getirmek ve fazla güneşe maruz kalmamak olacaktır. Bununla birlikte gerek cilt lekeleri ortaya çıkmadan önce gerek cilt lekeleri ortaya çıktıktan sonra daima cilt bakımınıza özen göstermelisiniz.

Bio-Oil cilt lekeleri ve pigmentasyon izlerinin görünümünün azalmasında etkilidir. Bio-Oil kullanımına başlandıktan sadece 4 hafta sonra cilt lekelerinin ve pigmentasyon izlerinin büyük oranda azaldığı yapılan klinik araştırmalarda gözlemlenmiştir.

Doğal maske tarifleri 

1. Limon suyu – Bal maskesi

•1 çorba kaşığı toz şeker
•1 çorba kaşığı su
•1 adet limon suyu
•1 çorba kaşığı bal

Bu maske, gece uygulandığı zaman etkisini gösterir. Öncelikle şeker, su ve yarım limonun suyunu karıştırın vecildinize dairesel hareketlerle masaj yaparak sürün. Beş dakika beklettikten sonra karışımı temizleyebilirsiniz. Ardından limonun diğer yarısının suyunu ve balı karıştırarak cildinize sürün ve 20 dakika cildinizde bekletin. Ilık su yardımıyla maskeyi cildinizden arındırın.

2. Zerdeçal – Limon suyu maskesi

•1 çorba kaşığı toz zerdeçal
•1 çorba kaşığı limon suyu (limon suyu yerine Hindistan cevizi yağı, yoğurt ya da bal koyabilirsiniz.)

İki malzemeyi macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Bu karışımı, dairesel hareketlerle birlikte cildinize sürün ve yarım saat boyunca bekletin. Yarım saat beklettikten sonra soğuk su yardımıyla cildinizi temizleyebilirsiniz.

3. Aloe vera maskesi

•1 çorba kaşığı aloe vera jeli
•1 ampul E vitamini
•1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı

İlk yapmanız gereken, cildinizi temizlemektir. Daha sonra bu 3 malzemeyi karıştırın ve dairesel hareketlerle cildinize masaj yaparak sürün. Yarım saat beklettikten sonra ılık su yardımı ile cildinizi temizleyin.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Type keyword to search