Cinsel olarak tatmin olamamanızı etkileyen nedenleri öğrenip keyifli bir seks yaşamına adım atabilirsiniz. Sorunlarınızı tanıyıp onlarla mücadele edebilmeniz için işte birkaç tavsiye.

Seksi nasıl algılıyorsunuz? Kız çocukları yetiştirilirken cinsellikle ilgilenmemeleri öğretilir. Cinsel ilgi ve aktiviteler kınanır, kısıtlanır. Bu toplumsal değerler, ailenin tutumu, eğitim ve kültür düzeyi kadının cinselliğe bakış açısını etkiliyor. Bu kimi zaman kadınların cinsel ilişkide rahat olmamasına ya da korkmasına neden olabiliyor. Kadın seksi içinden geldiği gibi yaşamaktansa, kalıplara girerek kendini sınırlamaya başlıyor. Zihninizi temizleyerek kontrolü ele almak, dış müdahalelere kulaklarınızı tıkamak, kendi iç sesinize, isteklerinize odaklanmak başarılı cinsellik ve güçlü orgazmın kapılarını açacaktır. 

Cinselliği keşfetme isteği Kadın kedisini nelerin tahrik ve tatmin edebileceğini deneyerek öğrenebilir. Keşfedilmemiş birçok pozisyonu denenebilir. Dolayısıyla keşfederek tahrik düzeyi yükseltilebilir ve orgazm sorunu aşılabilir. Bunun için yatak odasına heyecan, çeşitlilik ve hayal gücünü katmakta yarar var. Alternatif pozisyonlar, değişik fanteziler, müzikler ya da mekanlardaki değişiklikler seks hayatına renk katacaktır.

İlişkinden memnun musun? Orgazma ulaşamayan bazı kadınlar, kimi zamanlarda hiç tanımadıkları insanlarla seks yaparken 5 dakika içerisinde orgazm olabilir. Bunun başlıca nedeni, içerisinde bulundukları ilişkiden çok da memnun olmamaları. İlişkilerde kadının kendisini özgür ve huzurlu hissetmesi, sekste de pozitif hissetmesini sağladığı bir gerçek.

Geçmişteki taciz ve travmalar Özellikle cinsel tiksinti bozukluğunda ve başta vajinismus olmak üzere, bazı cinsel işlev bozukluklarında cinsel şiddete maruz kalma öyküsüne sık rastlanır. Hoş olmayan anılar, gelecekteki orgazmın önündeki en büyük engellerden biri olabilir. Ne yazık ki, günümüzde birçok kadın cinsel taciz ile karşı karşıya kalmakta. Sadece bu gerçeğin göz önüne alınması bile kadınların cinsel hayatının insanlık dışı etkenler tarafından nasıl olumsuz etkilendiğini ortaya koymaktadır. Bu gibi durumlarda bir terapiste başvurmak en doğru seçim .

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir