Ramazan ayı geldiğinde hamile veya emziren annelerin araştırdığı önemli konulardan biride oruç tutabilirmiyim?

Ramazan orucunu tutmamak için geçerli mazeretlerden biri de gebelik veya çocuk emzirmektir. Gebe veya emzikli olan kadınlar, kendilerine yahut çocuklarına bir zarar gelmesinden korkmaları hâlinde oruç tutmayabilirler. Bunlar bir yönüyle hasta hükmünde oldukları gibi, onlara bu ruhsatı tanıyan hadisler de bulunmaktadır (Nesâî, Sıyâm, 51, 62; İbn Mâce, Sıyâm, 12). Kaynak:Diyanet

Kendisi dayanabilecek ve çocuk da etkilenmeyecek ise gebe ve çocuk emziren kadın oruç tutabilir. Bu konuda alanında uzman bir hekime danışılması uygun olur. Hamilelik ve çocuk emzirme gibi meşru sebeplerle oruç tutamayan kadınlar, tutamadıkları bu oruçlarını şartların elverişli olduğu başka zamanlarda kaza ederler (Merğînânî, el-Hidâye, II, 269).

Bebek Emzirmek Orucu Bozar mı ?

Vücuttan çıkan şeyin oruca bir zararı olmaz. Ancak emziren anneler, çocuğun yetersiz beslenme veya aç kalması, doymaması durumunda ramazan ayında tutmayıp daha sonra kaza edebilirler. Bebek emziren annelerde tutabilirler. Emzikli olmak oruca mani değildir.

Hamilelikte Oruç Tutmak Sakıncalı mıdır?

Anne adayı doktor onayı alıp dengeli ve düzenli beslendiği takdirde tutabilir. Bunda bir sakınca yoktur. Bu dönemde tüketilmesi gereken besinler anne adayı ile bebeğin beslenme gereksinimlerini en iyi şekilde karşılayacak halde belirlenmelidir.