Yapılan araşrımalara göre sevgilisinden /eşinden ayrıldıktan ya da boşandıktan hemen sonra erkekler, kadınlara göre daha kısa süre içinde daha rahat bir şekilde cinsel ilişkiye girebiliyorlar.

Uzmanlara göre, ayrılık sonrası kimin daha çok acı çektiği genel olarak olayın kişi tarafından nasıl algılandığına, geçmiş deneyimlerine, inanç sistemine ve yaşadığı toplumun değer yargılarına bağlı. Her iki taraf toplumsal cinsiyet rollerinden dolayı inanç sistemlerinde ve başa çıkma yeteneklerinde farklılıklar gösterip farklı stratejiler kullanabiliyor.

Bazı araştırmalara göre, erkeklerin ayrılık acısını kadınlara göre daha fazla yaşayabildiğini belirten Uzman Klinik Psikolog/Psikoterapist Nazan Topal, bunun nedenini kadınların duygusal desteğinin daha çok olmasına bağlıyor.

Kadınların ilişkileriyle ilgili sorunlarını ve duygularını sosyal çevreleriyle (arkadaşlarıyla, aileleriyle) paylaştığını aktaran Psikoloji Uzmanı, ”Erkekler zayıf ve güçsüz görünecekleri düşüncesiyle kendilerini açmaya çekinirler ve böylece duygusal desteği bulamazlar. Bundan dolayı erkekler ayrılık acısını kadınlara göre daha yoğun ve daha uzun süreli yaşayabilir” diyor.

İlişkilerin bitmesinin taraflar için zor olduğunu ancak ayrılmayı zorlaştıran asıl nedenin, düşünce ve davranışlar olduğunu dile getiren Topal, ayrılık süreci aşamalarını şöyle anlatıyor:
• Kabullenememe: Ayrıldığınıza inanamamak ve bu yaşadığınız durumun size gerçek dışı gelmesi.
• Karmaşık Duygular İçinde Olma: Sık sık ağlama, özlem, üzüntü ve öfke duygusu yaşamak.
• Yeni Bir Yön Belirleme: Duygusal çöküntüden kurtulmak, hayatınıza yeni bir yön vermeye başlamak, kendinize ve hobilerinize vakit ayırmak.
• Kabullenme ve Yeni Bir Aşka Yelken Açma: Ayrılmanın doğru bir karar olduğunu benimsemiş olmak ve yavaş yavaş yeni bir ilişkiye hazır olmak.

AYRILIK SÜRECİNDE HANGİ OLUMSUZLUKLAR YAŞANIYOR?

Uzman Klinik Psikolog/Psikoterapist Nazan Topal, ayrılık sürecinde ortaya çıkan olumsuz düşünce ve davranışlar ile bu süreci en az hasarla atlatmak için yapılabilecekleri ise şöyle özetliyor:

Bağımlılık ve yalnız kalma korkusu: Onsuz yapamam düşüncesi veya bundan sonra kim beni ne yapsın düşüncesi… Ayrılmak, özellikle belirli bir yaş grubu için öncelikle bir kayıp demektir. Bu süreçte üzülmek oldukça normal ve doğal bir duygudur. Ama bu acı geçecek ve tekrar kendinize gelip yeniden aşka, sevgiye, beraberliğe kapılarınızı açacaksınız.

“Ya başkasını bulamazsam” düşüncesi ve korkusu: Aslında onun olumsuz kötü yanlarıyla yaşayabilirim düşüncesi. Beterin beteri vardır düşüncesi. Ama unutmayın ki iyinin iyisi de vardır.

“Ayrılma kararını o versin” düşüncesi: “Sorumlusu ben olmayım, benim yüzümden bitmiş olmasın” düşüncesi… Ama unutmayın ki karşı tarafın ayrılmasını beklemek sorumluluktan kaçınma göstergesidir.

“El alem ne der” düşüncesi: Boşanmak/ayrılmak bazılarının gözünde başarısızlıktır. Boşanmış denmesin diye kötü giden bir ilişkiyi uzatıp ayrılmazlar. Fakat unutmayın ki ayrılmak dünyanın sonu da değildir, başarısızlık da değildir.

“Emeğim vaktim boşa gitmiş olmasın” düşüncesi: “Bu kişiye on yılımı verdim. Ayrılsam, benim on senedir uğraştığım emeğin üzerine başka birisi konar”, deyip bir on sene daha verip süreci iyice uzatmak… Ama unutmayın ki ihtiyaçlarınız karşılanmıyorsa, sevildiğinizi ve güvende olduğunuzu hissetmiyorsanız uzatmanın da bir anlamı yoktur.

Bir erkek eğer, ilişki bittikten hemen sonra bir başka kadınla çift olursa bu uzun süreli olmuyor. Ayrıca erkekler kadınlara göre boşandıktan sonra 10 misli daha fazla intihar etme olasılığına sahip.

Kadınların da ayrılık sonrası hemen kendilerine gelmek için yapabilecekleri var;

Eski erkek arkadaşınız hakkında kötü konuşmayın ama ayrıldıktan sonraki bir ya da iki hafta boyunca mızmızlanmayı sürdürün.

Sorular sorun. Güvendiğiniz bir erkekle yemeğe çıkın ve hesabı kendinizin ödeyeceğini söyleyin. Karşılığında da ondan gerçek bilgiler ve tavsiyeler alın.

Ona moralinizin bozulmasını daha fazla istemediğinizi ve ayrılık nedeni hakkında neler düşündüğünü sorun. Bunları bir erkek ağzından duymak sizi rahatlatacaktır. Seçeceğiniz kişinin sizden romantik olarak etkilenmemesi gerekiyor çünkü böyle birisi size gerçekleri anlatmaz.

Kadınlar stres anında daha fazla akıl alır

Kadınlar, stres oldukları zaman sosyal çevrelerinden daha fazla ve daha iyi faydalanırken, erkekler sosyal destek için sevgililerine ya da eşlerine danışırlar. Yani bekar olduklarında daha fazla psikolojik ve fiziksel acı çekerler!

Tekrar ilişkiye başlayın. İlişkinizin bitttiği hafta içerisinde iki ayrı erkekle yatmayı istemeyebilirsiniz ancak kendinizi hazır hissettiğinizde yeni birisine kalbinizi teslim etmelisiniz.

Kalbinden yaralanan normal bir kadın karşı cinsin ona çıkma teklif etmesini bekler. Bunun yerine, seçim yapma şansınızı kullanın. Dışarı çıkın, barlara gidin ya da okulda etrafınıza göz atın. Etrafınızda size en uygun yer neresiyse. Tüm muhtemel adayları değerlendirin ve ne hissedeceğinizin sorumluluğunuzu üzerinize alın.

Eğer birisinden hoşlanırsanız ona yaklaşmaktan korkmayın. Başınıza gelecek en kötü şey geri çevrilmektir ancak hatırlayın, siz daha önce de reddedilmiştiniz!

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir