Güneşle fazla haşır neşir olmak cildinize zarar verir. Sigara içmek de öyle. Peki görünümünüze sabote eden başka neler var?

Fazla zayıf olmak
Evet, maalesef fazla zayıf olmak da dezavantaj. “Yüz yağlarını kaybetmek sarkmalara ve yaşlı bir görünüme sebep olur” diyor Tulane Üniversitesi’nde klinik profesör dermatolog Mary P. Yup. Sürekli kilo değişimi de aynı şekilde. 

Çözüm: Uygun beslenme ve egzersiz ile sağlıklı bir kiloda sabit kalmaya çalışın. Ve yüzünüzü beslemeyi unutmayın. Sizi içten dışa besleyecek yiyecekler tüketin:
* Somon balığı ve ceviz gibi Omega 3 yağları içeren besinler
* Kolajen üretimini artıran C vitamini, narenciye, kivi ve ıspanak 
* Güneş hasarına karşı koruyan likopen içeren domates sosu ve pembe greyfurt

Gözlerinizi ovuşturmak
“Gözleri ovuşturmak göz çevresindeki hassas deride kırışıklık ve kararmalara sebep olur” diyor dermatolog Jeanine Downie. Çünkü pigment değişiklikleri yaşlılığa sebep olur ve görünümünüze fazladan seneler katabilir.

Çözüm: Eğer gözlerinizi ovuşturmaktan bir türlü vazgeçemiyorsanız, teşhis koyması ve tedavi görmek için bir alerji uzmanına görünün. Ayrıca makyaj yaparken, silerken veya kontak lens takarken de göz çevresindeki deriye hassas davranın.

Uykusuzluk
Uyku enerji, konsantrasyon ve cilt için çok önemlidir. “Geceleri, cilt yenilenme yaşar” diyor New York Üniversitesi Dermatoloji bölümünde asistan profesör olan Jeannette Graf, “Sadece kendini tamir etmekle kalmaz, pH ve dolaşımda o kadar fark yaşanır ki kullanılan anti-aging ürünleri de daha etkili olur.” Ayrıca uykusuzluk kaynaklı şişlik ve koyu halkalar da genç görünmenizi engeller.

Çözüm: Yeterince uyumak ve erken yaşlılığı öğrenmek için şu ipuçlarını değerlendirin:
* Uyanmanız gereken saatten en az 7-8 saat önce yatın
* Yatak odanızın karanlık, serin ve sessiz olmasına özen gösterin
* Yatmadan en az yarım saat önce televizyon ve bilgisayarı kapatın; ışıkları uyku hormonu melatonin üretimini azaltabilir
* Bir fincan bitki çayı içmek, ayaklarınıza lavanta yağı sürmek, dinlendirici müzikler dinlemek gibi tatlı bir gece ritüeli oluşturun

Yan yatmak
Cenin pozisyonunda yatmak rahat olabilir ama cildiniz için oldukça sakıncalıdır. Yüzüstü uyumak da öyle. “Yıllarca her gece yüzünüzün yastık ile teması kırışıklıklara sebep olur” diyor Dr. Lupo.

Çözüm: Kendinizi mümkün olduğunca çok sırt üstü yatmaya alıştırın.

Kırışıklıklarla savaşmak için yanlış ürün kullanmak
Cilt görünümünüzü muhafaza etmek için retinol, peptitler ve antioksidanlar içeren anti aging ürünler kullanmak iyidir. Ancak temizleyiciler içinde değil, bu para kaybından başka bir şeye yaramaz. “Birçok temizleyici, anti-aging maddeler içerir ama bunlar önemli sonuçlar vermezler ya da yüksek konsantrasyon yaratmazlar” diyor St. Louis Üniversitesi Dermatoloji bölümü başkanı Dee Anna Glaser. 

Çözüm: Yumuşak ve saf temizleyiciler kullanın. Sonra da daha derin nüfuz edecek ve verimli sonuçlar alabileceğiniz anti aging losyon, serum ya da krem kullanın.

Stres
Eğer kronik olarak kaygılı bir insansanız, vücudunuz sürekli stres hormonları üretir ve bu da erken yaşlanmanıza neden olur. “Kortizol, en büyük stres hormonu, kolajenleri parçalar ve cildinizin sarkmasına, kırışmasına neden olur” diyor dermatolog Amy Wechsler. Ayrıca vücudunuz bu şekilde bir savaş içindeyken besinler ve oksijen sadece organlarınıza destek verir, cildinize yaramaz. Kronik stres ve anksiyete kaşların hatlarını yıpratır ve çatık kaşa sebep olur.

Çözüm: Sizi rahatlatan şeyleri yapmaya özen gösterin ve bunları düzenli yapın. Egzersiz de harika bir stres savardır ve kan akışını güçlendirerek, cildinizin ihtiyacı olan oksijene kavuşmasını kolaylaştırır.

Güneşten korunmak için makyaj malzemelerine güvenmek
Çoğu makyaj malzemesi zararlı güneş ışınlarını engellediğini iddia etse de cildinizi erken yaşlanmaktan önleyecek kadar etkili değildir. 

Çözüm: Her mevsim güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin. Makyajınızı sonra yapın.

Sadece kırışıklara odaklanmak
Aldığınız yaşların tek hediyesi kırışıklar değildir. Lekeler ve pigmentasyon alanları da cildinizi donuk, yaşlı bir görünüm verebilir. 

Çözüm: Peeling yapın, cildinizin ölü derilerden arınmasını sağlayın ve alttaki yeni katmana ulaşın. Lekeleri yumuşatan kozmetik ürünlere de yönelebilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir