Kırık kalpler, depresyon, mutsuzluklar… Eski ilişkilerden en azından bir taraf için arda kalanlar iste bunlar olabiliyor.

Bu mutsuzluk, emek verilmiş bir ilişkiden sonra  üzülmek elbette ki normal bir durumdur, ilişkinin sonrasında hissedilir.  Anormal olansa, eski ilişkinin üzerinden çok uzun zaman geçmesine rağmen hala devam eden depresyon veya takıntı halidir. Bu yüzden, ilişkiden çıkan herkesin ayrılık sürecini zamanında tamamlayıp hayatına geri dönmesi gerekir.

Bunun yanında kişinin eski ilişkisinin izlerinin olmadığı bu yeni hayata uyum sağlaması o kadar da kolay olmayabiliyor. Çünkü özellikle uzun ilişkilerden sonra kişinin ilişki içindeki alışkanlıkları, ayrılık sonrası devam edebiliyor. Bu durum kişinin ilişkide yaşananları tekrar tekrar ama eksik yaşamasına dolayısıyla eski ilişkinin izlerinden kurtulamamasına sebep oluyor.

Eski İlişkinin İzlerini Silmek İçin Yapılması Gerekenler

Eski ilişkinin izlerini silmek için öncelikle ilişki esnasında kazanılmış iki kişilik alışkanlıkların arkada bırakılması gerekiyor. Bunun için de yeni yerlerin keşfedilmesi, yeni hobiler edinilmesi, çeşitli hobi kurslarına katılmak gibi değişiklikler kişinin ayrılık sonrası yeni alışkanlıklar kazanmasına sebep olur böylece eski alışkanlıklarını yerini yenileri doldurur. Bunlarla beraber yeni arkadaşlıklar kurulması, çeşitli sosyal aktiviteler kaliteli vakit geçirilmesinde sebep olur. Belki de en etkili yöntem ister kadın için ister erkek için olsun spor yapmaktır. Spor serotonin ve endorfin gibi hormonların miktarını arttırarak antidepresan bir etki yapar. Bu da ilişki sonrasında kişinin kendini hem güçlü hem de iyi hissetmesini sağlar.

Eski İlişkinin İzlerini Silmek İçin Yapılmaması Gerekenler

Yukarıda eski ilişkinin izlerinin silinmesi için yapılması gerekenleri anlattık. Bununla beraber yapılmaması gereken hatalar da mevcut. Bir kere ilişki sonra belli bir yalnızlık süreci tercih edebilirsiniz; fakat bu süreci uzatmamalı ve arkadaşlarınızın, ailenizin yanınızda olmasına izin vermelisiniz. Bunun yanında kendinizi işinizden soyutlamayın. Çalışmak kafanızı meşgul edecek ve eski ilişkiyi düşünmenizi engelleyecektir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir