Çoğu kişi için uzaktan çalışmak yeni ve alışmak için biraz zaman gerektiren bir durum. Aşağıda, Google Primer ekibinin sağladığı, uzaktan çalışırken yararlanabileceğiniz birkaç ipucunu bulabilirsiniz.

İster kendi seçiminiz olsun ister bir gereklilikten doğsun, evden çalışmanın çeşitli avantajları var. Örneğin, işe gidip gelirken yolda zaman kaybetmezsiniz. Diğer taraftan, kendinizi motive etmeniz ve bir ofis ortamında olabileceğiniz kadar verimli çalışmanız tamamen size bağlı.

Bu makalede, evden çalışırken sorumlulukları yerine getirebilmek, iş birliği içinde çalışabilmek ve verimliliği sürdürmek için dört yararlı ipucu sunuyoruz.

Belirlenmiş bir çalışma alanı ayırmak, beyninize verimli olarak çalıştığınız yerde bulunduğunuz mesajını verebilir.

1. İpucu: Zihniniz için “iş” tetikleyicileri oluşturun

Ofiste çalıştığınız zamanlarda, her gün yaptığınız hazırlanma ve işe gitme gibi şeyler zihninizin o iş gününe hazırlanmasına yardımcı olur. Uzaktan çalışırken zihninizi benzer bir şekilde işe hazırlamak için, egzersiz yapmak, haberleri okumak veya kahve hazırlamak gibi “güne başlangıç”
tetikleyicileri belirleyebilirsiniz.

Bir çalışma alanı oluşturmak da önemli olabilir. Her yerde çalışıp verimli olabiliyorsanız çok iyi. Daha fazla düzene ihtiyacınız oluyorsa, ayrı bir oda, iş için ayrılmış bir masa veya mutfak masanızın temiz bir bölümü gibi belirlenmiş bir çalışma alanı ayırmak, beyninize dikkatiniz dağılmadan verimli olarak çalıştığınız yerde bulunduğunuz mesajını verebilir.

Dikkat dağıtıcı unsurlar, uzaktan çalışmanın en büyük zorluklarından biri. Zihninizi doğru modda tutmak için çalışma süreniz içinde iş harici görevlerden kaçının. Örneğin çamaşırları yıkamak için, işle ilgili bir sunumu tamamlarken aradan çıkarmak yerine ayrıca bir zaman belirleyin.

2. İpucu: Motivasyonunuzu bir liste yaparak koruyun

Evden çalışırken düzeninizi, motivasyonunuzu ve verimliliğinizi korumak için basit bir yapılacaklar listesi çok işe yarayabilir. Listenizi oluştururken bir projeyi bitirmek gibi uzun vadeli hedefleri ve o uzun vadeli hedeflerinize yönelik görevleri tamamlamak gibi küçük hedefleri düşünün. Daha küçük olan hedefleri tamamlayarak listeden silmek, ilerleme kaydettiğinizi hissettirir ve günün geneline olumlu bir katkı sağlar. Tek bir büyük görev olarak algılanmadığında işler daha kolay hale gelir.

Listenizi aklınızda tutmayın, not alın. Böylece, neler yapmanız gerektiğini unutmamak için zihninizde yer ayırmanız gerekmez ve listenizdeki görevlerin üzerini çizmek motivasyonunuzu korumanıza yardımcı olur.

3. İpucu: Her şey için bir program yapın

Normal ofis ortamında olduğu gibi, uzaktan çalışma da bir program gerektirir. Farklı olarak, uzaktan çalışırken, yapmanız gerekenleri kendiniz kontrol edersiniz. Günün tamamında yalnızca çalışıyor olmanız gerekmez. Kendinizi mental, fiziksel ve duygusal olarak yenilemek için aralar vermeniz gerekiyor. Yalnızca, iş ile ilgili olmayan aktivitelerin de programlanması şart.

Programınızı oluştururken hayatınızda yapmanız gereken diğer şeyleri de hesaba katın ve bunlarla da ilgilenebilmenizi sağlayacak bir rutin bulun. Çocuğunuz varsa, onu okula bırakmak veya okuldan almak gibi sorumluluklarınızı da programınıza ekleyin. Spor yapıyorsanız veya gönüllü etkinlikleriniz varsa, çalışmanızı bu etkinliklerin öncesinde veya sonrasında bitecek şekilde programlayın.Programınızı oluşturduğunuzda, paylaşılan bir takvim kullanarak, birlikte çalıştığınız kişilerin görüntülemesini sağlayın. Böylece, görüşmek için ne zaman uygun olduğunuzu, çalışma zamanlarınızı ve kişisel zamanlarınızı bilirler. Ayrıca, arkadaşlarınızın ve ailenizin de programınızın farkında olmaları ve buna saygı göstermeleri önemli. Uzaktan çalışmanın her zaman serbest olduğunuz anlamına gelmediğini göstererek sınırlar ve beklentiler belirleyin.

4. İpucu: Bir ortak çalışma süreci geliştirin

Evden çalışmak tek başına yapılan bir şey gibi görünebilir ama genellikle ekibinizle görüşmek, görevleri almak, kararlar vermek veya geri bildirim alıp vermek gibi durumlarda başkalarıyla etkileşim kurmak gerekir. Bu nedenle, uzaktan çalışmada iş birliği için yöntemler belirlemek önemli.

Yüz yüze görüşmek iş birliğine katkıda bulunabilir. Bu gibi durumlarda görüntülü görüşme yapmayı tercih edebilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir