Koronavirüs salgını nedeniyle hem dünya hem de ülkemizde birçok önlem alındı ve alınmaya devam ediyor.

Sosyal ortamlardan bir anda uzaklaşmak herkesi kısa süreli bunalıma sokmuş durumda ama evden çıkmadan gezebiliceğiniz bir çok sanat müzesi mevcut işte size birkaç örnek …

1 – TÜRKİYE / 3dmekanlar.com

Ülkemizin dört bir yanında gidip görmeye vaktinizin olmadığı tarihi mekanları tam da şu günlerde gezebileceğiniz bir sitenin var olduğunu söylesem, ne derdiniz? Evet! Yanlış okumadınız. www.3dmekanlar.com adlı siteden Ayasofya’dan tutun Rumeli Hisarı’na, Beylerbeyi Sarayı’ndan Safanbolu Evleri’ne kadar pek çok müze ve tarihi turistik mekanın 360 derece panoramik fotoğraflarla sanal tur imkanı bulunuyor.

Sanal müzeyi ziyaret etmek için: www.3dmekanlar.com

Mustafa Kemal ATATÜRK

2 – TÜRKİYE / Yapı Kredi Sanal Müze

Yine ülkemizden online sanal tur olarak hizmet veren Yapı Kredi, üç çeyrek asırlık varlığı boyunca biriktirdiği tarihi eserleri, Atatürk’ün eşyalarını, Yapı Kredi tarihi ve reklamlarını kullanıcıların hizmetine sunuyor.

Sanal müzeyi ziyaret etmek için: yapikredisanalmuze.com

3 – TÜRKİYE / Kültür ve Turizm Bakanlığı

Yukarıda vermiş olduğumuz iki seçenek dışında bir de Kültür ve Turizm Bakanlığının sitesinden ulaşabileceğiniz müze, saray, cami, kilise, manastır ve bazı illeri sanal olarak gezebilirsiniz.

Sanal gezinti yapmak için: www.ktb.gov.tr/sanal-gezinti

The Dali Theatre-Museum

4 – İSPANYA / The Dali Theatre-Museum

İspanya’nın Katalonya bölgesinde yer alan müze, ünlü ressam Salvador Dali ve sürrealist eserlerine ev sahipliği yapıyor. Dali’nin hayatını ve kariyerini anlatan pek çok sergi ve odanın yer aldığı müze, aynı zamanda sanatçının mezarını da içeriyor.

Sanal gezinti yapmak için: www.salvador-dali.org

British Museum, Londra, İngiltere

5 – İNGİLTERE / The British Museum

Kuruluşu 1700’lü yıllara dayanan Londra’daki British müzesi, eski çağ ve etnografya koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor. 300 yıllık bir tarihi barındıran eserleri ile aynı zamanda dünyada ilk kurulan müze unvanına da sahip Londra British Museum, Fransız mimari üslubu ile inşa edildi. Toplamda 8 milyondan fazla objenin yer aldığı bir koleksiyona sahip olan müze Google Kültürel Enstitüsü’yle yaptığı işbirliği ile sanal turlar düzenliyor.

Sanal gezinti yapmak için: www.britishmuseum.org

The Louvre

6 – FRANSA / The Louvre

Dünyanın en büyük müzesi konumunda bulunan Louvre Müzesinde, David, Rembrandt, Rubens ve Da Vinci gibi birçok ünlü ismin eserleri sergileniyor. Paris’in de en ikonik tarihi merkezlerinden biri olma özelliğini taşıyan müze Fransa’nın ilk devlet müzesi olarak kayıtlarda yer alıyor. İçinde antik Mısır yapıtları ve Michelangelo’nun eserleri gibi en önemli ve popüler sergilerin yer aldığı bölümleri sanal olarak gezebilme imkanı sunuyor.

Sanal gezinti yapmak için: www.louvre.fr

National Gallery of Art

7 – AMERİKA / National Gallery of Art

1937’de kurulan Ulusal Sanat Müzesi, halka açık olmasına rağmen Washington’a gitme imkanı olmayanlar için sanal turlar düzenliyor. Güncel sergilerin dışında, video ve ses kayıtlarını dinleyebilir, daha önce verilmiş konferans ve dersleri online dinleyebilirsiniz.

Sanal gezinti yapmak için: www.nga.gov

Smithsonian National Museum of Natural History

8 – AMERİKA / Smithsonian National Museum of Natural History

ABD’nin başkenti Washington’da bulunan ve dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi olan Smithsonian Müzesinde Paleontoloji üzerine sergilenen Mamutları, Dinazorları ve yine çok eskiden yaşamış hayvanları inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Sanal gezinti yapmak için: naturalhistory.si.edu

9 – İTALYA / Vatikan Müzesi

Katolik dünyasının ruhani merkezi olan Vatikan’da yer alan bu müze, Papaların yüzlerce yıldır biriktirdiği heykel ve sanat eserlerinin bulunduğu oldukça önemli ve büyük bir koleksiyona sahip. müzede toplam 54 galeri bulunuyor. Bu galerilerden en değerlisi ise Sistine Şapeli’dir. Raphael, Micheangelo ve Donatello gibi Rönesans döneminin en ünlü sanatçılarının en değerli eserleri de yine Vatikan Müzesi’nde yer alıyor. Sistine Chapel’deki Michelangelo’nun tavanının da olduğu birçok ikonik sergiyi sanal olarak turlayabilirsiniz.

Sanal gezinti yapmak için: www.museivaticani.va

The National Women’s History Museum

10 – The National Women’s History Museum

Virginia’da bulunan Ulusal Kadın Tarih Müzesi, kadınları eğitmek, ilham vermek, güçlendirmek ve geleceklerini şekillendirmeyi misyon edinmiş bir müze. Sanal turlarla sergileri gezebilir, ilham veren tarihi kadın hikayelerini dinleyebilirsiniz.

Sanal gezinti yapmak için: www.womenshistory.org

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir