Genellikle yorgunluktan ve uykusuzluktan meydana gelen göz altındaki torbalardan doğru ürünler kullanarak kurtulabilirsiniz.

Göz altı torbalarından kurtulmak istiyorsanız doğru ürünlerle birlikte uykunuza da çok dikkat etmelisiniz. Yetersiz uyku göz altlarınızın daha da yorgun görünmesini sağlayabilir.

Göz altlarınıza hemen ve etkili bakım yapmak istiyorsanız göz altı roll-on’larını kullanabilirsiniz. Soğuk olarak uygulayacağınız göz altı roll-on’ları sayesinde göz altlarınıza hemen aydınlık bir görünüm kazandırabilirsiniz.

İkincisi ise kremler göz altlarınızı hem tedavi edici hem de onarıcı kremler kullanabilirsiniz. Bu kremleri kullanırken sabah ve akşam olarak düzenli sürmeye özen gösterin.Asla makyajla uyumayın.

Özellikle göz makyajıyla uyuduğunuz zaman göz altlarınız hem daha sağlıksız olur hem de hava almadığı için daha fazla torbaya ve morluğa neden olabilir.

Göz Altı Torbalarının Oluşumu Önlenebilir mi?

Genetik olarak gelişen göz altı torbalarının gelişimi önlenemez. Böyle bir durumda, yağ birikintilerini gidermenin ve cildi sıkılaştırmanın tek yolu genellikle cerrahi müdahaledir. Yaşa bağlı göz altı torbaları ise hedefli bir şekilde önlenebilir. İlerleyen yaşlarda göz altı torbalarının gelişimleri tamamen durdurulamasa da oluşumu bazı yollarla geciktirilebilir.

Doğru cilt bakımı burada önemli bir rol oynar. Losyonlar ve özel göz kremleriyle cilde düzenli nem verilmesi, cildin uzun süre taze kalmasını sağlar. Bağ dokusu desteklenir ve dokunun gevşemesi yavaşlatılır. Güneşten koruma faktörüne sahip özel kremler cildi UV ışınlarından korur ve cildin elastikiyetinin zarar görmesini engeller.

Sağlıklı bir yaşam tarzı, göz altı torbası riskini azaltabilir. Bol su içenler, sağlıklı beslenenler, spor yapan ve yeterince uyuyanlar genel olarak daha taze ve iyi beslenmiş bir cilde sahiptirler. Bu sadece göz altındaki torbaları ve koyu halkaları değil aynı zamanda kırışıklıkları da önler.

Su depolanmasından kaynaklanan akut göz altı torbaları da sağlıklı bir yaşam tarzı ile önlenebilir. Her şeyden önce yeterince uyumanın, alkol ve nikotinden uzak durmanın cilt üzerindeki olumlu etkileri tartışılamaz boyuttadır. Sabahları şişmiş göz kapaklarından muzdaripseniz, uyurken başınızı biraz daha yukarı kaldırarak bundan kaçınabilirsiniz.

Göz altı torbalarının oluşmasını engellemeye veya şişliği azaltmaya yönelik bazı yöntemler mevcuttur. Gözleri soğutmak burada özellikle etkilidir. Bu, serinletici bir göz maskesi veya soğuk çay poşetleri ile sağlanabilir. Kapalı gözlerin üzerinde birkaç dakika bekletilen çay, ağrıyı dindirmesinin yanı sıra şişliği azaltmaya yardımcı olan besinler salgılar. Göz kapaklarına uygulanan salatalık dilimleri de benzer bir etkiye sahiptir.

Özel kremler ve merhemler, göz altı torbaları ve şişmiş göz kapaklarını tedavi etmenin başka bir yoludur. Papatya ve kafein (göz altı torbalarını yok etmek için geliştirilen birçok kozmetik üründe kafein kullanılır) gibi bazı maddeler, dekonjestan etkisi sayesinde cildin tazelenmesine katkı sağlayabilir. Bu kremler, parmak uçlarıyla hafifçe masaj yaparak veya özel bir rulo ile uygulandığında lenf akışı uyarılır ve fazla su uzaklaştırılır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir