Göz çevresi narin derisi ve ömür boyu yaptığımız mimikler dolayısıyla en çabuk yaşlanan, yüzümüzde en fazla dikkat çeken bölgemiz. Bu bölgedeki yaşlanmayı hangi yöntemlerle geciktirebilir, oluşan deformasyonları nasıl hafifletebiliriz?

Göz ve göz çevresinde en sık rastlanan sorunlar nelerdir

Göz ve göz çevresi, yüzde yaşlanma belirtilerinin ilk ortaya çıktığı bölgelerden biridir. Bu bölge hem hızlı yaşlanır hem de narin dokusu nedeniyle tedavi yapılırken dikkat edilmesi gereken, tedavisi tecrübe isteyen bir bölgedir. Göz çevremizde yaş, çevresel ve genetik faktörlerle göz çevresinde şişlik, sarkma, göz kapağında çökme, göz altlarında torba ve morarma, kaz ayağı çizgiler gibi şikayetler ortaya çıkmaya başlar. Bu şikayetler, hastanın genel durumuyla birlikte değerlendirilerek bazen ameliyatsız yöntemlerle, bazen de göz kapağı cerrahisi ya da yüz germe uygulamalarıyla birlikte giderilebilir.

Göz çevresindeki deformasyonlar sadece estetik birer rahatsızlık gibi mi değerlendirilmeli, bunların hayatı zorlaştıran fiziksel etkileri de var mı
Göz çevresindeki deformasyonlar sadece estetik birer rahatsızlık gibi mi değerlendirilmeli, bunların hayatı zorlaştıran fiziksel etkileri de var mı?
Evet elbette var. Erkekler mesela kırışıklıkları pek önemsemeyebiliyor ama göz kapaklarındaki düşüklük görme alanını da etkilediği için bu sorunlarını çözmek istiyorlar. Göz çevresindeki estetik sorunlar, kadın-erkek hepimizde istenmeyen görüntüler oluşturmanın yanı sıra yorgun ve uykusuz bakışlara da yol açar. Diğer yandan üst göz kapağında cilt yığılmaları bazı durumlarda hastaların gözünü açmasını zorlaştıracak, görmeyi etkileyecek düzeye gelebilir, sürekli kaş kaldırma refleksine yol açabilir, bu da baş ağrılarına, alında erken ve derin kırışıklıklara sebebiyet verir. Estetik cerrahi, bu gibi durumlara gayet başarılı çözümler sunar.

Göz çevresi estetiği hangi işlemlerden oluşur?

Bu bölgeye yönelik estetik işlemler “Blefaroplasti” olarak adlandırılır. Hastanın şikayet ve ihtiyaçlarına göre gerçekleştirilen kaş kaldırma, göz kapağı düşüklüğü tedavisi, göz altı torbalarının giderilmesi, çekik göz estetiği, orta yüz germe gibi çok sayıda işlem, göz çevresi estetiği kapsamındadır.

Göz çevresi estetiği nasıl yapılır?

Göz çevresi estetiği işlemleri arasında en çok talep edilen göz kapağındaki yığılma ve sarkma gibi sorunların giderilmesine yönelik uygulamalardır. Üst kapağındaki yığılmalarda fazla deriler ameliyatla çıkarılır. Bu ameliyatta üst göz kapakları, kirpiklerin 1 santim üzerinden kesilir ve kesi görünmeyecek şekilde gizlenebilir. Gerekli durumlarda yağ dokuları da alınabilir. Göz kapaklarında düşüklük olan hastalarda, göz kapağını kaldıran adale kısaltılarak kapakların kaldırılması sağlanır.

Göz çevresi sorunlarında ameliyatlı ve ameliyatsız çözümler

Alt göz kapağına ilişkin torbalanma şikayetinde ise bu bölgede biriken yağ dokuları çıkartılır ve yanak üzerine taşınır. Gerekli durumlarda göz altı torbalarına yönelik cerrahi işlemle birlikte orta yüz kısmının yukarı taşınması ve gereken bölgelere yağ enjeksiyonlarının yapılması da mümkündür. Bu ameliyatta da kesiler kirpik altından ya da alt göz kapağının içinden yapılarak gizlenebilir.

Göz çevresi sorunlarında ameliyatlı ve ameliyatsız çözümler

Kaş düşüklüğü şikayeti tek başına tedavi edilebildiği gibi üst yüz gençleştirme kapsamında da yapılabilir. Alın, kaşlar ve üst göz kapakları “üst yüz bölgesi” olarak adlandırılır. Kaş düşüklüğünün boyutuna göre ameliyatlı ve ameliyatsız çözümler değerlendirilir. Kaş düşüklüğü şikayetini orta- yoğun derecede yaşayan hastalarda iple askı yöntemi tercih edilebilir. Bu yöntemde saçlı bölgeden gönderilen cerrahi iplerle kaşlar asılır.

Göz çevresi sorunlarında ameliyatlı ve ameliyatsız çözümler

Kaş düşüklüğü tedavisinde en kesin çözüm, germe ameliyatlarıyla alınabilir. Kaş düşüklüğüne göz kenarlarında yığılma da eşlik ediyorsa şakak germe ameliyatına başvurulabilir. Alın cildinde gevşeme ve yatay çizgilerin olduğu, kaş ile göz arasındaki mesafenin azaldığı hastalarda endoskopik alın germe ameliyatlarıyla kesin çözüm sağlanır. Alın germe işlemlerinde kesiler saçlı bölgeden yapıldığı için belirgin bir iz kalmaz.

Göz çevresi estetiğinde ameliyatsız uygulamalar hangileridir?

Botoks, göz çevresi estetiğinde de başarılı sonuçlar veren ameliyatsız yöntemlerden biridir. Kazayağı çizgilerin ya da kaş ortasındaki kırışıklıkların giderilmesinde botokstan yararlanılabilir. Göz kenarlarında yığılma olan ve kaş kenarlarını hafif kaldırmak isteyen hastalar için de botoks kullanılabilir. Göz çevresindeki ince çizgilerin ve kırışıklıkların iyileştirilmesinde, göz altlarının aydınlatılmasında Somon DNA uygulamasından yararlanılabilir. Uygun mezoterapi ürünleri kullanıldığında göz altındaki morlukların, koyu renkli halkaların, bu bölgedeki şişliklerin ve torbalanma sorunlarının azaltılması mümkündür. Göz altında oluşan morluklar için dolgu ve lazer yöntemlerine de başvurulabilir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir