Sağlıklı olması uzun olmasından önemli

Uzun tırnaklar daha çok sevilse de tırnak kırılmaları ile mücadele ediyorsanız eğer, tırnaklarınızı kısa tutmalısınız. Yuvarlak köşeli kısa tarzlarla uğraşması kolaydır; böylelikle başka bir endişe yaşamadan tırnaklarınızı güçlendirmeye odaklanabilirsiniz.

Tırnaklarınızı düzenli olarak kesin

Düzenli kesim, saçlarınız için ne kadar önemli ise tırnaklarınız için de o kadar önemlidir. Tırnaklarınızı iki haftada bir kesmeye başlayarak, tepkilerine göre zamanla kendi düzeninizi oluşturun. Keskin manikür makası ya da tırnak makası kullanın.

Yıkadıktan sonra tırnakları kurutun

Elleri yıkadıktan sonra kurutmak, tırnak aralarınızda bakteri oluşumunu engeller. Su ile tekrar tekrar ve uzun süreli temas, zamanla tırnaklarınızın etten ayrılmalarına sebep olabilir.

Hassas davranın

Tırnaklarınız, hassastır; sert bir şekilde ovalamak, beraberinde enfeksiyonları getirir. Tırnak altında, metal tırnak araçları kullanmaktan kaçının; çünkü tırnak plağının altını çok fazla kazımak, tırnağın etten ayrılmasına yol açar.

Astar kullanmaya özen gösterin

Tırnaklarınıza oje sürerken her zaman astar kullanın. Bu yalnızca tırnaklarınızın oje lekelerinden korunmalarını sağlamakla kalmaz; aynı zamanda da rengin daha güzel görünmesini sağlar.

Tırnaklarınızı koruyun

Sert kimyasallarla temizlik yaparken, bahçeyle uğraşırken ya da ellerinizi kirletmenizi gerektiren herhangi bir iş yaparken, mutlaka ellerinizi eldivenle koruyun.

Tırnaklarınızı bazen ojesiz bırakın

Basit bir parlatıcı ile tırnaklarınıza dinlenebilmeleri ve onarılmaları için zaman tanımak iyi bir fikir. Sürekli güçlü renkler kullanmak, tırnaklarını kurutabilir, sarartabilir ve hatta zamanla tırnak yapınızı zayıflatabilir.

Her zaman nemlendirin

Yüzü nemlendirmeye nasıl özeniyorsanız aynısını neden tırnaklara yapmıyorsunuz? Uyurken kütiküllerinizi ve tırnaklarınızı nemli tutmak için badem ve avokado yağlarını karıştırarak kullanın.

Beslenme tırnak sağlığı için önemli

Tırnaklarınız, keratin adındaki proteinden oluşur; dolayısıyla beslenme düzeninizde değişiklikler yaparak tırnaklarınızı iyileştirebilirsiniz. Günlük düzeninize biyotin, E vitamini, balık yağı gibi vitaminler ve takviye maddeler; fasulye, balık ve kuruyemiş gibi protein zengini gıdalar ekleyerek sağlıklı tırnaklara kavuşabilirsiniz. Bazı araştırmalar, besinsel bir takviye olan biyotinin, zayıf ve kırılgan tırnakları güçlendirdiğini gösteriyor.

Kütiküllerinizi manikür sırasında kesmeyin

Kütiküllerin görevi tırnak tabanının çevresini korumak. Kütikülü kestiğinizde, korunma kalkmış olacağından, bakterilere ve enfeksiyon olasılığı artacaktır.

Kullandığınız malzemeleri dezenfekte edin

Tırnak ürünlerinin dezenfekte etmek, makyaj fırçalarınızı düzenli olarak temizlemek kadar önemlidir. İkisinin de sebebi aynı: Bakterileri uzaklaştırmak. Tırnaklarınızı mutlu ve sağlıklı tutabilmek adına, metal malzemelerinizi su ve sabun ile yıkadıktan sonra kullanın.

Oje seçimine dikkat

Her ojenin içeriği bir değildir ve iyi bir ürün kullandığınızdan ya da aldığınızdan emin olun. Dibütilftalat, formaldehid, tolüen gibi zehirli kimyasallar içeren ojelerden kesinlikle uzak durun.

Tırnaklar ve eller hep temiz olmalı

Öncelikle, tırnakların ve ellerin her zaman temiz olmaları çok önemli. Asetonsuz bir temizleyici ile tırnaklarınızdaki tüm eski ojeyi çıkarın. Sonrasında ise bir diş fırçasını sabunlayarak tırnaklarınızı ve cildinizi nazikçe ovun. Böylelikle hem kirlerden hem de ölü derilerden kurtulacaksınız.

Törpünüz yanınızda olsun

Düzenli spor yapan biriyseniz veya iş hayatında tırnaklarınız zarar görüyorsa mutlaka törpünüz her daim yanınızda olsun. Böylece en ufak bir darbede kenarları düzeltebilir ve kırılmayı engelleyebilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir