Sağlıklı bir cilt için günlük cilt bakımı rutininiz var mı yoksa makyajınızı silip yüzünü temizlemek ile mi yetinenlerdensiniz?

Cilt bakımı düzenli olarak cildinizi temizlemek ya da birçok ürünü kullanmak demek değildir. Güzel bir cildin sırrı sağlıklı ciltten geçer. Bu da cildi hem içten hem de dıştan beslemeniz gerektiği anlamına gelir. Yani cildinize bakmak için kendinize de bakmalısınız. Çok yağlı ve sağlıksız yiyeceklerden kaçınmalı, mutlaka günlük ihtiyacınız kadar su içmeli, asitli içeceklerden uzak durmalısınız.

Cilt bakımı herkes için farklıdır ancak herkes için mutlaka gereklidir. Öncelikle cilt tipinize uygun ürünler tercih etmelisiniz. Yağlı, kuru ya da karma ciltlerin günlük rutininde farklı ürünler kullanılır.

Temizleyin

İlk aşama makyajın temizlenmesi ve ciltteki yağın temizlenmesidir. Yüzünüzü temizlerken ilk olarak makyajınızı temizlemelisiniz. Bunun için makyaj temizleme mendili, makyaj temizleme sütü veya suyu kullanabilirsiniz.

Makyajınızı temizledikten sonra yüzünüzü yıkamak için ise köpük ya da jel yüz yıkama ürünlerini kullanabilirsiniz. Bu işlemi temizleyiciyi yüzünüze elleriniz ile masaj yaparak yayabilir ya da makyaj temizleme pedlerini kullanabilirsiniz. Bu sayede cildinizde makyajınızdan kalan kirin ve yağın tamamını temizleyebilirsiniz.

Yüzler temizlendiğine göre artık ölü deriden kurtulma zamanı. Bu sayede cildimiz tam anlamıyla temizlenmiş olacak. Bunun için de peeling yapmamız gerekiyor. Peeling sayesinde cildimizde kalan ölü derileri, gözeneklerin arasına sıkışan kirleri ve yüzümüzü yıkadıktan sonra bile bir şekilde orada kalmayı başaran makyaj kalıntılarını saf dışı bırakıyoruz.

Peeling işlemi sonrasında cildiniz çok daha parlak olurken, tıkanmış gözenekleriniz açılacak, siyah noktalardan kurtulmak için mücadeleniz çok daha sağlıklı bir hal alacaktır.

Gözenekleri Sıkıştırın

Açılan gözeneklerin sıkıştırılması temizlenen yüz için yapılacak bakımın ikinci aşaması. Tonik ya da toner denilen ürünler bu görevi üstlenip cildinizin sıkılaşmasına yardımcı olacaktır. Tonik seçiminde cilt türü çok önemlidir. Çünkü cildi kurutan bir üründür ve eğer cildiniz çok hassas ise yanlış ürün kullanımı size istediğiniz faydayı göstermek yerine cildinizi tahriş edebilir. Kuru bir cildiniz varsa kullanacağınız toniğin nemlendiricili olması, yağlı bir cildiniz varsa toniğinizin yağ ilavesiz olması gerekir.

Besleyin

Cildimiz tertemiz, sıkı ve bakımın devamı için hazır. Cildimizi yağlarından ve kirlerinden arındırdık, artık ona ihtiyacı olan faydalı besini verme zamanı. Bunun için hücre yenileyici özelliği olan ampul ve serumlar kullanabilir, nemlendirici maskeler ile beslemeyi tamamlayabiliriz.

Kırışıklık karşıtı, DNA yenileyici, leke giderici ve birçok farklı özelliği olan serumlar kullanabilirsiniz. Cildinizin ihtiyacına yönelik olarak serumunuzu seçebilir, buna ek olarak E vitamini de kullanabilirsiniz.

Nemlendirin

Eğer cilt bakımını akşam yatmadan önce yapıyorsanız, sizin için son aşama olarak kabul edilebilir. Bu adımımız nemlendirme. Göz etrafındaki cilt çok daha hassas olduğu için nemlendirmeyi göz çevresi ve yüzün geri kalanı olarak iki ayrı şekilde yapacağız ve farklı malzemeler kullanacağız. Gözünüzün etrafındaki bölgeyi yatıştırmak, sıkılaştırmak ve parlaklık sağlamak için bir göz çevresi kremi ve yüzünüzün geri kalanı için cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanabilirsiniz.

Koruyun

Ve geldik son adıma. Korumak! Eğer cilt bakımınızı gün içerisinde yaptıysanız ve sonrasında dışarı çıkacaksanız mutlaka güneş kremi ile cildinizi korunmanız gerekiyor. Yaz, kış cilde uygulanması gereken güneş kremi ile yüzünüzü zararlı ışınlardan koruyabilirsiniz.

Dilerseniz yüz için üretilen güneş kremlerini kullanabilir, dilerseniz ten rengi ile uyumlu ve dengeleyici özelliği olan güneş kremlerini tercih edebilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir