Günlük vajinal akıntılar normal midir yoksa bir hastalık belirtisi midir? Günlük akıntılar ne anlama gelir ve akıntılara karşı neler yapabiliriz? İşte vajina sağlığı hakkında, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu’nun açıklamaları doğrultusunda, bilmemiz gereken kritik bilgiler…

1. Vajinal akıntılar normal midir?

Her kadında görülen şeffaf, beyaz vajinal akıntılar son derece normaldir ve bu akıntılar vajinayı temizlemek amacıyla kadın bedeninin ürettiği doğal bir süreçtir. Kokusuz, homojen, şeffaf veya beyaz renkli akıntılar gördüğünüzde paniğe kapılmanıza gerek yok, aksine bu akıntılar vajinanızın sağlıklı işleyişinin ispatıdır. Ancak iç çamaşırınıza akacak olan bu sıvı kısa süre içinde genital bölgede nemli bir yaratarak mantarların ve bakterilerin üremesini kolaylaştırır. Dolayısıyla, sağlıklı akıntılarınızın vajina florasını bozacak olumsuz koşullar yaratmaması için günlük ped kullanarak iç çamaşırlarınızı ve genital bölgeyi kuru tutmanız çok önemlidir.

2. Vajinal akıntılar ne zaman alarm verir?

Vajina florasındaki bozulmalar vajina akıntısı sayesinde kolayca fark edilebilir. Vajinal sağlıklı akıntının hacmi adet döngüsünün değişik zamanlarında artar veya azalabilir, bu da normaldir. Ancak vajinal akıntıda koku oluşması veya görüntüsünün bozulması, renginin değişmesi, bir enfeksiyon belirtisi olabilir ve gecikmeden doktora başvurmayı gerektirir.

3. Vajinal akıntılar koruyucudur

Günlük şeffaf, sağlıklı vajinal akıntılar vajinayı enfeksiyonlara karşı koruma özelliğine sahiptir ve bu nedenle dikkatli takip edilmelidir. Akıntılar kokusuz, renksiz/şeffaf veya beyaz renkli olduğu sürece vajina florasının sağlıklı olduğu kabul edilir.

4. Vajinal akıntıların düzenini bozacak etkiler

Genital temizlik konusunda sık yapılan yanlışlar, vajinal akıntıların düzenini ve sağlıklı yapısını bozarak vajina florasının alarm vermesine neden olur. Vajinal duş kesinlikle yapılmamalı, dar giysilerden kaçınılmalı, tuvalet sonrası temizlik önden arkaya doğru gerçekleştirilmelidir. Özellikle tuvalet temizliği, her kadın gün boyunca tekrar tekrar risk altında kaldığı çok hassas bir konu ve bu konuda özen bir an bile elden bırakılmamalı. Son olarak da yine hatırlamak gerekir ki, genital bölgeyi terletmeyen pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir