Havuz enfeksiyonlarından korunmanın yolları

Havuz enfeksiyonlarından korunmanın yolları

Yüzme havuzlarında hijyen kurallarına uyulmaması çeşitli hastalık risklerini ortaya çıkarıyor. Eczacıbaşı Profesyonel Pazarlama Müdürü Özgür Kızılelma önemli uyarılarda bulundu.

Deniz, şezlong, güzel yemekler, bol keyif… Bu güzel hayali aylardır kuruyoruz. Yine de gönlümüze göre tatil yaşayabilmemiz için dikkat etmemiz gerekenler yok değil.

Türkiye’de yaklaşık 400-450 bin adet havuz olduğu ve bu sayının her yıl 10 bin adet arttığı tahmin ediliyor. Her yıl onlarca kişi gerek serinlemek için gerekse spor amaçlı girdikleri havuz suyundan mikrop kaparak hastalanıyor.

Özgür Kızılelma, “Yaz aylarında her yaştan insanın yoğunlukla kullandığı havuzların bakımı kullanıcıların sağlığı ve işletmelerin itibarı için büyük önem taşıyor. Havuzların hijyenik olması için işletmelerin olduğu kadar kullanıcıların da bilinçli olması gerekiyor. Bizler bu kapsamda EP Akademi eğitmenlerimiz ile birlikte işletmeleri havuz suyunun; çevreden, atmosferden ve yüzen kişilerden kaynaklanan çeşitli mikroorganizmalar ile kirlenmesini önlemek için bilgilendirmeler yapıyoruz” dedi.

En yaygını kimyasaldan kaynaklı cilt ve göz tahrişi oluyor

Havuzların ve havuz sularının hijyeninin sağlanması için fiziksel ve kimyasal işlemlerin çeşitli standartlar ve yönetmeliklere göre yapılması gerekiyor.

Kullanıcıların sağlık risklerine karşı korumak için yönetmeliklere uygun şekilde hareket edilmesine vurgu yapan Özgür Kızılelma; “Havuzlarda kullanıcıların en sık yaşadığı sorunlardan biri de dezenfektasyonunda kullanılan klor ve kimyasalların miktarı. Uygulamanın yönetmeliklere uygun olarak yapılmadığı takdirde kullanıcıların gözlerinde ve cildinde tahriş riski oluşuyor. Bu kapsamda işletmelere özellikle Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış dezenfektanlarla suyun sürekli olarak dezenfeksiyonunun sağlanmasını ve kimyasal dengesinin kontrol edilmesini tavsiye ediyoruz” dedi.

Kişisel hijyen kuralları havuzda da geçerli

Yüzen kişilerin vücutlarından kaynaklı mikroorganizmalar, havuzların kirlenmesinin en önemli sebeplerinden sayılıyor. Havuzların sağlık açısından daha güvenli olması için havuza girenlerin de kurallar uygun davranması gerekiyor.

Havuza girmeden önce mutlaka duş alınması gerektiğine dikkat çeken Özgür Kızılelma; “Hayatımızın her alanında hijyen kurallarına dikkat etmek sadece kendimiz için değil çevremizdekiler için de önem arz ediyor. O nedenle kullanımının yoğun olduğu havuzlara girmeden önce kişisel hijyenimize dikkat etmemiz gerekiyor” dedi.

Post a Comment