Deprem bir Türkiye gerçeği ve bu gerçekle zaman zaman hiç istemediğimiz şekilde, ciddi hasarlar ve yaralar alarak yüzleşmek zorunda kalıyoruz. Ülkemizin bulunduğu coğrafya deprem kuşaklarının üzerinde bulunuyor ve doğal yapımız gereği yıl içerisinde küçük-büyük çok sayıda deprem yaşıyoruz.

Bize düşen ise bu gerçeğin farkına varmak ve önceden hazırlıklarımızı yapmak. Bunun için de bireysel olarak sana düşen de deprem hakkında bilinçlenmek ve özellikle de bir deprem anı ve sonrasında hayat kurtaracak niteliğe sahip olan deprem çantasını hazırlamak. Her evde bulunması gereken ve zaman zaman kontrol edip, içerisindekileri güncellemen gereken deprem çantanda neler bulunması gerektiğini biliyor musun?

Öncelikle deprem konusunda bilinçlenmelisin

deprem, çanta, acil, yardım, durum

En büyük ve yıkıcı doğal afetler arasında yer alan deprem konusunda bilinç her şeyden önce geliyor ve burada sana büyük görevler düşüyor. Bu alanda uzman kişiler ve kurumların yayınladığı ve açıkladığı direktifleri, korunma önlemlerini, deprem öncesi, anı ve sonrasında neler yapman gerektiğinin mutlaka bilmelisin. Bu bilgileri ailenle de paylaşmalı, deprem anında ve sonrasında neler yapacağınızı konuşmalı ve her şeye hazırlıklı olmalısınız. Kendini ve aileni depremin etkilerinden korumak için bu konuda bilinçlenmen çok önemli.

Mutlaka bir deprem çantan olmalı

deprem, çanta, acil, yardım, durum

Deprem için ailece yapabileceğiniz en iyi hazırlıklardan biri de deprem çantasıdır. Acil bir durumda ve deprem anında hızla bu çantayı alarak evden ya da ailece bulunduğunuz mekandan dışarı çıkmalısın. Çantanın içerisinde bulunan ilaç, yiyecek, kıyafet, ilk yardım malzemeleri, su gibi malzemeler hayati önem taşıyabilir. Böyle bir çantayı hazırlamalı, evin içerisinde en hızlı şekilde ulaşabileceğin bir yere koymalı ve zaman zaman içerisindekileri kontrol ederek gerekli durumlarda değişiklikler yapmalısın.

Mutlaka raf ömrü uzun ve bozulmayan yiyecekler olmalı

deprem, çanta, acil, yardım, durum

Deprem çantanda olması gereken en önemli ve ilk unsurlardan biri yiyecektir. Deprem sonrasında, ilk yardım ekipleri sana ulaşana kadar belirli bir süre yiyecek ve içeceğe ulaşman mümkün olmayacak. Bu yüzden raf ömrü uzun, bozulmayacak ve dayanıklı yiyeceklerden çantana koymalı ve ailenin belirli bir süre bunlarla idare edecek şekilde bir planlama yapmalısın. Konserveler, krakerler, bisküviler gibi yiyecekler daha uzun süre dayanacakları için daha iyi olacaktır. Her bir aile bireyini düşünerek yeterli miktarda suyu da bu çantana koyman gerekiyor.

Kıyafetler de çok önemli

deprem, çanta, acil, yardım, durum

Yiyecek kadar önemli bir diğer konu da kıyafetlerdir. Depremin ne zaman meydana geleceği bilinmediği için her mevsime uyabilecek, senin ve ailenin ne kadar uzun süre dışarıda kalacağınızı bilmediğiniz için işinize yarayabilecek kıyafetleri yanına almalısın. Her bir aile bireyinin kullanabileceği iç çamaşırlar, çoraplar, yağmurluklar, gece ve soğuk için kalın birkaç giysi, iklime uyacak kıyafetleri mutlaka deprem çantana koymalısın.

İlaçları ve acil yardım malzemelerini de unutma

deprem, çanta, acil, yardım, durum

Deprem anında aile bireylerinden herhangi biri yaralanma geçirebilir. Bunun için deprem çantanda mutlaka acil yardım malzemeleri ve belirli ilaçların olması gerekiyor. Eğer sende ya da ailende belirli bir kronik rahatsızlık varsa bunun için de özel ve sürekli olarak kullandığın ilaçları mutlaka deprem çantana koymalısın. Yine bunların yanında hem medikal olara işine yarayacak hem de farklı amaçlar kullanabileceğin sabun, dezenfektan, diş fırçası, diş macunu, ıslak mendil, tuvalet kağıdı, hijyejik ped gibi malzemeleri de mutlaka çantana koymalısın.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir