Her şeyden önce, temel problemlerin selülite neyin neden olduğu düşünülmelidir, ancak o zaman en uygun tedavi yöntemi seçilebilir.

Selülit neden oluşur?

Günümüz rahatsızlıklarının birçoğunun altında beslenme alışkanlığı ve hareketsizlik yattığı gibi selülit de bu iki unsurdan büyük ölçüde faydalanmaktadır. Alkol, sigara, asitli içecekler ve kahve tüketiminin selülit üzerinde büyük etkisi olduğu bilinmektedir. Bunların yanı sıra bağ dokularda zayıflama ve hormon bozukluğu da selülite neden olabilir. Bozuk psikoloji selülitin sonucu olabileceği gibi aynı zamanda nedeni de olabilir. Psikolojik olarak kötü durumda olan insanlarda selülit daha yaygın olarak görülebilir.

Selülitten nasıl kurtulunur?

Vücudunuzda selülit oluşumunun başladığını fark ettiyseniz, selülite karşı daha çok şansınız olduğu anlamına gelir. Selülite karşı en önemli tedbir günlük olarak içilen su miktarının en az 1.5 litre olduğuna emin olmaktır. İçilen su sayesinde vücutta biriken toksinlerin atımı kolaylaşacak ve kan dolaşımınız daha sağlıklı hale gelecektir. Ayrıca içilen mate çayı veya yeşil çay yine toksinlerin vücudunuzdan atılması konusunda önem taşır. Baharat ve tuz tüketimine karşı mesafe koyarak, öğünlerinize işlenmemiş sebze ve meyveleri dahil etmeniz selülit konusunda size büyük bir yarar sağlayacaktır.

Hareketsiz yaşamdan kaçınmak selülite karşı büyük önem taşır. Egzersiz hareketleri yapmak kan dolaşımını daha sağlıklı hale getireceği için selülite karşı mücadelede önemli yer tutar. Düzenli uygulanacak bir egzersiz takvimiyle 2 ay içerisinde farklılıkları gözlemlemek mümkündür.

Yapılacak egzersiz hareketlerinde çömelme, diz bükme, eğilme gibi kalça kaslarını çalıştıracak hareketlerin ve düzenli yürüyüşlerin yer alması önemlidir. Bu egzersiz programının oluşturulmasında aile hekimizden alacağınız tavsiyeler hem sağlığınıza aykırı hareketler yapmanızı engeller hem de daha sağlıklı şekilde selülitlerinizden kurtulmanızı sağlar.

Selülitler için uygulanan tedavi yöntemlerinden bir kaç örnek gerekirse…

Diyet

Selülit tedavisinde kullanılan diyet yönteminde diyet su yönünden fazla tuz yönünden az olmalıdır. Vücudun tutmuş olduğu tuz oranının azaltılması gerekir. Su ve protein tüketimi artırılır. Suyun çok içilmesinin nedeni dokularda birikmiş olan toksik maddelerin atılmasını sağlamaktır. Selülit tedavisinde diyet yapmanın amacı yağ hücrelerini harekete geçirerek tekrar eski seviyelerine ulaşmalarını sağlamaktır. Selülit tedavisinde diyet genellikle birinci derece selülitlerde uygulanan bir yöntemdir. Ancak diğer derecelerde olan selülitlerin tedavisini desteklemek amacı ile diyet önerilebilir.

Mezoterapi

Mezoterapi yöntemi ile selülit tedavisinde insülin enjektörünün ucuna sahip olan iğneler ile cilt dokusuna birikmiş olan yağları eritecek olan madde enjekte edilir. Enjekte edilen madde selülitler ile direkt olarak temasa geçer ve cilt dokusunda birikmiş olan yağların eritilmesini sağlar. Mezoterapi yönteminin amacı bozulmuş olan dolaşım ve lipoliz mekanizmasının tekrardan çalışmasını sağlamaktır. Lipoliz mekanizmasının çalışması ile birlikte lenf ve kan dolaşımı üzerinde bulunan basınç azalır ve tekrar eskisi gibi çalışmaya devam ederler. Cilt altında oluşan yağ ve su birikimi parçalanmış olur.

Akupunktur

Akupunktur vücudun hormon noktalarının toplanmış olduğu bölgelerin iğneler yardımı ile uyarılarak durmuş ve bozulmuş olan metabolizmaların tekrar harekete geçmesini sağlayan bir tedavi yöntemidir. Selülit tedavisi için akupunktur yönteminin kullanılma amacı bozulmuş olan hormon ve metabolizma sisteminin tekrar çalışmasını sağlamaktır. Metabolizma sistemini çalışması sağlanarak vücutta birikmiş olan yağ ve su parçalanarak tekrardan vücut tarafından kullanılabilir. Akupunktur tedavisi sürekli ve uzun vadede cevap veren bir tedavi yöntemidir. Bu nedenle akupunktur ile selülit tedavisi yaptıran kişilerin sabırlı ve düzenli bir şekilde tedaviye devam etmeleri gerekir.

Ozon Terapi

Ozon terapisi, zamanla oksijenlenmesi azalan dokuların ozon tedavisi ile oksijenlenmesini sağlayarak dokuların tekrar aktive olmasını sağlamaktır. Selülit oluşumuna neden olan yağ birikiminde yağ hücrelerinin arasında kalan boşluklara ozon verilerek hücrelerin tekrardan aktifleşmesi sağlanır. Tekrar aktif hale gelen hücreler çalışır ve vücut tarafından yakılır. Bu sayede selülit sorunu ortadan kaldırılmış olur. Ozon tedavisi bozulmuş olan lenf ve kan dolaşımını tekrar eski haline çevirir. Selülit tedavisi için ozon buharı uygulanır ve ozon buharının cilt altı dokusuna geçmesi sağlanır.

Lazer Tedavi

Lazer tedavisi iki çeşit uygulanan bir tedavi yöntemidir. Lazer tedavisinde soğuk lazer tedavisi ve sıcak lazer tedavisi yöntemleri kullanılır. Selülit tedavisinde lazer yönteminin kullanılma amacı lazer ışınları yarımı ile bozulan kan dolaşımı tekrar çalıştırılır. Bu sayede birikmiş olan yağ hücreleri tekrar kullanılarak eritilir ve selülit görünümü ortadan kaldırılır.

Ultrason

Cilt dokusunun altına işleyerek oluşan yağ birikiminin ses dalgaları ile dağıtılması işlemine denir. Ultrason tedavisi selülitlerin iyileştirilmesinde başarılı bir yöntemdir. Selülit görünümüne neden olan yağ birikimini parçalayarak yağ depolarını boşaltır. Ses dalgaları ile uygulanan bu yöntem zayıflama yöntemi olarak da çok tercih edilen bir yöntemdir.

Lipoelektro

Lipo elektro yöntemi ince uçlu ve uzun iğnelerden yardım alınarak uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemde uzun iğneler selülitli bölgede bulunan yağları ileri geri hareketler ile parçalar. Parçalanan yağ hücreleri yine aynı iğneler ile temizlenir. Bu sayede selülit görüntüsüne neden olan yağ birikimi dağıtılmış olur. Lipoelektro yöntemini yavaş bir şekilde uygulanması gereklidir.

Liposuction

Liposuction cerrahi bir tedavi olduğu için mutlaka ameliyathane koşullarında ve anestezi altında uygulanmalıdır. Aksi halde çok ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Liposuction tedavisi mutlaka uzman plastik cerrah tarafından doktor uygun görürse yapılmalıdır. Selülit olan ve belirlenen bölgeler lokal anestezi yapıldıktan sonra iğne ve vakum cihazları kullanılarak temizlenir. Liposuction bölgesel zayıflama yöntemi olarak da çok sık tercih edilen yöntemler arasındadır.

Masaj

Selülit tedavisinde en sık kullanılan tedavi yöntemlerinden bir tanesi masaj tedavisidir. Masaj hareketleri sayesinde dolaşımı artan dokuların oksijen seviyeleri arttığı için dolaşım harekete geçer ve biriken yağlar tekrar metabolizma tarafından kullanılır. Masaj tedavisinin amacı lenf ve kan dolaşımının tekrar çalışmasını sağlamaktır. Kan dolaşımının tekrar eskisi gibi çalışması vücutta birikmiş olan toksik maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Toksik maddelerin uzaklaşması ile cilt dokuları oksijenlenir.

Selülit Kremleri

Selülit kremlerinin içeriğinde etken madde olarak kafein bulunur. Selülit kremleri cilde sürüldüğünde direkt olarak cilt altına geçiş yapan özelliktedirler. İçeriğinde bulunan etken madde olan kafein yağ moleküllerini parçalar ve tekrar vücut tarafından yakılmasını sağlar. Bu sayede oluşan selülit görünümü ortadan kaldırılmış olur.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir