Güzellik uykusu çok sık duyduğumuz ve belki sizi şaşırtacak ama gerçek bir kavram. Çünkü uyku cildimizi dolayısıyla da güzelliğimizi doğrudan etkiliyor. Yapılan araştırmalar uykunun sadece vücudumuz ve beynimiz değil cildimiz için de büyük önem taşıdığını ortaya koyuyor. Çünkü uyku sırasında ciltteki kan akışı hızlanıyor, cilt yeniden yapılanarak hasarları onarmaya çalışıyor. Kötü bir uyku ya da uykusuzluk da şişmiş gözler, soluk bir cilt, koyu renkli gözaltı halkalarının yanında kırışıklıklar, ince çizgiler, dudak kenarlarında sarkık köşelere neden olabiliyor

 Ilık duş alın

Yatmadan önce ılık bir duş almanızda yarar var. Ilık su gevşemeyi sağlayıp vücut ısısını düşürüyor. Bu etkisi sayesinde de uykuya dalmayı kolaylaştırıyor. Vücutta uyarıcı etki yaparak uykuya geçişi zorlaştırdığı için suyun çok soğuk ya da çok sıcak olmamasına da dikkat edin.

 Ağır spor yapmayın

Yürüyüş ve yüzme gibi sporlar vücudun gevşemesine, bu sayede de kaliteli bir uykuya zemin hazırlıyorlar. Uzun koşu, ağırlık kaldırmak gibi ağır egzersizler ise sinir sistemini uyarıyor, bunun sonucunda da uykuya dalmak zorlaşıyor. Bu nedenle yatağa girmeden en az 3 saat önce ağır egzersizlere son verin.

Telefonu Yatağınızdan Uzak Tutun

Artık neredeyse herkes yatağa telefonuyla birlikte giriyor. Birçoğumuzun uyumadan önce ve uyandığında ilk gördüğü şeylerden biri Instagram oluyor. Oysa uyumak için akıllı telefonların yaydığı, sizi uyanık tutan mavi ışıktan uzak olmanız şart. Uzmanlar yatmadan en az bir saat önce telefonunuzu bir kenara bırakmanızı ve başucunuzdan hatta mümkünse yatak odanızdan uzak tutmanızı öneriyor.

Sadece Fit Bir Vücut İçin Değil İyi Bir Uyku İçin De Egzersiz

Eğer uyumakta zorluk çekiyorsanız vücudunuzda enerji fazlası kalmış olabilir. Düzenli egzersiz yapmak sağlığınız için önemlidir ve aynı zamanda uykunuzu da iyileştirir. Seçim sizin! İster yürüyün, ister pilates yapın, ister ağırlık kaldırın. Yeter ki hareket edin ve bunu düzenli olarak yapın.

Kendinize Bir Rutin Oluşturun

Çocukken uykuya ne de kolay dalardık. Her gece pijamalarımızı giydikten sonra bir bardak sütümüzü içip anne ve babamızdan bize masal anlatmasını isterdik. Büyümüş olmanız kendinize böyle bir rutin oluşturamayacağınız anlamına gelmez. Örneğin uyumadan önce bir fincan bitki çayı içmek, sâkinleştirici bir müzik dinlemek, meditasyon yapmak rahatlamanıza ve dolayısıyla da daha kolay uyumanıza yardımcı olabilir.

Gece Yemelerini Bir Kenara Bırakın

Yatmadan yarım saat önce birkaç dilim pizza, cips, çerez gibi abur cuburlar yerseniz pek de huzurlu bir şekilde uyuyamazsınız. Mideniz sindiremediğiniz besinlerle doluyken uyusanız bile kabus göreceğiniz kesin! İyi bir uyku için akşam yemeğinizi yatmadan yaklaşık iki saat önce yiyin ve ağır yemeklerden de kaçının.

Yatak Uyumak İçindir

Yatakta oturup televizyon izliyorsanız veya bilgisayarınızı kucağınıza alıp çalışıyorsanız bundan vazgeçmelisiniz. Yatağınızı bu şekilde kullanmak beyninizin de yanlış kodlanmasına neden olacaktır. Odanızdan elektronik cihazları uzak tutup yatağınızı da yalnızca uyumak için kullanın.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir