Bal ve tarçın ikilisi adeta ilaç niteliğinde bir karışımdır. Metabolizmanızın hızlanmasını sağlayacak olan bu karışımı artık çay olarakta severek tüketeceksiniz. Çok kolay hazırlanması da cabası… Egzersiz yapmayı da unutmamalısınız. Kalori yakmak istiyorsanız bu karışımla birlikte egzersiz ve spor da faydalı olacaktır.

Malzemeler

  • 2 çorba kaşığı bal
  • 1 çorba kaşığı toz tarçın
  • 200 ml su

Bardağınıza koyduğunuz toz tarçının üzerine kaynamış suyu döküp ılımasını bekleyin. Dudağınızı yakmayacak şekilde soğuduğunda da balı ekleyin.

 

Hazırladığınız bu karışımı hemen bir seferde içmemeniz gerekiyor. Ayrıca da bu karışımı aç karnına tüketmelisiniz. Geceleri yatmadan evvel yarım bardak içerek geri kalanını da buzdolabına koymanız gerekiyor. Sabah ise diğer yarısını aç karnına içmelisiniz.Isıtmadan soğuk olarak tüketmelisiniz.

 

 

Bu lezzetli baharat, sağlık etkileri nedeniyle binlerce yıldır kullanılmaktadır. Bunu aklımızda tutarak, tarçın çayının faydalarına daha yakından bir göz atalım.

 

Kan şekeri düzenler

 

Araştırmalar, düzenli tarçın kullanımının kan şekeri seviyesini dengelediğini ortaya koymuştur. Yüksek kan şekeri sürekli takip edilmesi gerektiği için Tip 2 diyabetli kişiler için bu önemli olabilir. Ayrıca, bu tür koruyucu önlemler veya tedaviler obezite veya kardiyovasküler sorunlar gibi ilgili durumların önlenmesine de yardımcı olabilir. Yiyecek ve içeceklerinize neden tarçın eklemelisiniz?

 

Kilo kaybı

 

Tarçın, vücudun daha az yağ depolamasına yardımcı olabilir. Aslında, üretilen insülin miktarını azaltarak, tarçın çayı da kan şekerini düşürür. Bundan dolayı vücudunuz daha az yağ depolayacak ve yavaş yavaş kilo vermeye devam edeceksiniz. Tek yapmanız gereken günde bir veya iki bardak tarçınlı çay tüketmektir. Güzelliğiniz için tarçın kullanın

 

Kolesterol seviyesini düşürür

 

Tarçın, vücuttaki glisemi ve lipid seviyeleri üzerinde kanıtlanmış bir etkiye sahiptir. Tarçınlı çay, kötü kolesterol seviyesini düşürerek, iyi kolesterol düzeyini artırır. Kalp krizi veya felç geçirme riskini düşürebilir. Düşük kolesterol seviyeleri, kilonuzu korumak ve koroner kalp hastalıklarını önlemek için de önemlidir.

 

Bağışıklık sistemini güçlendirir

 

Tarçın içerisinde bulunan bir takım organik bileşikler antiviral, antifungal ve antiseptik etkilere sahiptir. Tarçın çayını, bağışıklık sistemi işlevini iyileştirmek için en iyi içeceklerden biri yapar. Çünkü içindeki antioksidanlar, yabancı patojenler ve vücutta enfeksiyona veya hastalığa neden olabilecek maddeleri nötralize eder ve atar.

 

Kronik hastalıkları önler

 

Tarçın, güçlü antioksidanların çoğuna sahiptir. Bu antioksidanlar, serbest radikallerin nötralize edilmesi, hücresel metabolizmanın tehlikeli yan ürünleri ve vücuttaki oksidatif stresin önlenmesi için idealdir. Bu, tarçın çayının belirli kanser türleri üzerinde önleyici bir etkiye sahip olabileceği ve yaşlandıkça daha yaygın hale gelen kronik hastalıkları önleyebileceği anlamına gelir.

Sindirimi geliştirir

Araştırmalar düzenli olarak tarçın takviyeleri tüketen kişilerde gastrointestinal sağlığın net bir şekilde iyileştiğini göstermiştir. Tarçın, bir sindirim yardımcısı olarak mide asitleri üzerinde uyarıcı bir etkiye sahiptir. Gaz, kabızlık, şişkinlik, kramp ve mide rahatsızlığı riskini azaltır. Bağırsak iltihapları tarçın çayının düzenli olarak tüketilmesi ile engellenebilir.

 

Beyin fonksiyonunu artırır

 

Araştırmalar ile, tarçının yalnızca beden için değil, zihin için de önemli olduğu belirlenmiştir. Özellikle yaşlı nesiller arasında tarçın biliş hızını artırdığı, yoğunlaşmayı ve odaklanmayı artırdığı ve hatta yeni sinir yollarının büyümesini teşvik ettiği biliniyor. Bu da tarçın çayını alzheimer ve diğer dejeneratif sinir koşullarının tedavisi için önemli bir bitkisel strateji haline getiriyor.

 

İnflamasyonu azaltır

 

Tarçın çayının birçok durumda iltihaplanmayı ve ağrıyı azalttığı bilinmektedir. Bu durum tarçın çayını birçok koşul için rahatlatıcı ve rahatlatıcı bir çare haline getirmiştir.

 

Adet kramplarını azaltır

 

Şiddetli adet semptomlarından muzdarip olan kadınlar, genellikle hormon düzeylerini etkilemeyen güvenilir bir çare bulmak için uğraşırlar. Tarçın, analjezik ve pıhtılaşma önleyici etkilere sahiptir, bu da adet döneminde ağrıyı ve krampı azalttığını gösterir.

 

Dikkat edilmesi gereken hususlar

 

Tarçın çayının, birçok etkileyici fayda sağlamasına karşın, bazı yan etkileri de vardır. Tarçın çayından aşırı miktarda tüketilmesi, karaciğer için çok tehlikeli olabilir ve hatta karaciğer yetmezliğine neden olabilir. Bunun nedeni, kumarin adı verilen aktif bir maddenin varlığından kaynaklanmaktadır. Her gün 1-2 bardak tarçın çayı sağlık faydalarından yararlanmak için yeterlidir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir