Kardeşi olanlar daha mutlu kişiler

İngiltere’nin önde gelen üniversiteleri arasında bulunan Ulster Üniversitesi ve De Montfont Üniversitesinin yapmış olduğu araştırmalara göre kardeşi olan kişilerin daha mutlu ve iyimser olduğunu saptanmış. 17- 25 yaş arasında toplamda 571 genç üzerinde yapılan araştırmada özellikle kız kardeşiyle büyüyen çocukların daha şanslı olduğu belirlenmiş. Araştırmaya katılan gençlere pozitif düşünce ve zihinsel sağlıkla ilişkili birtakım soru içeren anket formu doldurtulup araştırma neticesinde de kız kardeşlerin, zihinsel sağlığı destekleyen olumlu düşüncelere daha açık olduğu ayrıca bu yönde iletişimi teşvik ettiği kanıtlanmış.

Kız kardeşi olanlar daha pozitif kişiler

Araştırmayı gerçekleştiren Profesör TonyCassidy’nin kız kardeşlerin aile içerisinde iletişime daha açık ve uyum sağlamaya daha eğimli olduğunu gördüklerini söylerken erkek kardeşi olanlarda durumun tam tersi olduğunu saptadıklarını söyledi. Erkek çocukların duyguları hakkında konuşmayı sevmediklerini, iletişimlerini sessizlik içerisinde gerçekleştirdiklerini, özellikle anne ve babası ayrı olan erkek kardeşlerde bu duruma daha fazla rastlandığı kız kardeşlerinse olaylara karşı birbirlerini daha fazla teşvik edip iletişime açık olduğunu böylelikle zihinsel gelişime katkı sağlayıp olaylara pozitif baktıklarını açıkladı.

kardeş

Tek çocuk olmanın dezavantajları

BrighamYoung Üniversitesinin yapmış olduğu bir diğer araştırmada ise, birden çok çocuğu olan 395 aile üzerinde yapılan araştırmada kız kardeşi olan çocukların daha kibar olduğu görülmüş. Bunların yanında hangi cinsten olursa olsun kardeş sahibi olan çocukların daha paylaşımcı, cömert, sosyal ve yardımseverlik gibi davranışlarının daha iyi derecede olduğu görülmüş.

Tek çocuk olmanın ise pek çok dezavantajı bulunmaktadır bunların başında; çocuğun paylaşıma açık olmadığı ve sorumluluk almayı öğrenemediği gibi durumlar gelir. Yapılan araştırmalara göre tek çocuklarda oyun oynamanın zamanla saçma ve gereksiz bir faaliyet olduğu gözlemlenmiştir. Bu yüzden ne olursa olsun çocuğun gelişiminde kardeş önemli bir noktadır.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir