Londra Moda Haftası’nın dijital olarak yapılacağı duyurulduİngiliz Moda Konseyi genel müdürü Caroline Rush, Londra Moda Haftasının tamamen dijital olarak yapılacağını ve organizatörlerin kadın, erkek giyim fuarlarını da birleştireceğini duyurdu…

Corona virüsü nedeniyle pek çok etkinliğin iptal edildiği ya da ertelendiği şu dönemde, Londra Moda Haftası’nın tamamen dijital olarak yapılacağı bildirildi. Guardian’ın moda editör yardımcısı Priya Elan, haziran ayında gerçekleşecek etkinliğin, Şangay ve Moskova’da online olarak gerçekleşen moda haftalarının başlamasının ardından halka açık olacak röportajlar, podcast’ler ve dijital showroomlar da dahil olmak üzere bir multimedya sunumuna sahip olacağını bildirdi.

İngiliz Moda Konseyi genel müdürü Caroline Rush ise şunları söyledi: “Kültürel bir moda haftası platformu oluşturarak, dijital inovasyonu bugünün ihtiyaçlarına en iyi uyacak şekilde uyarlıyoruz ve geleceğe yönelik küresel bir vitrin olarak geliştirilecek bir şeyler tasarlıyoruz.”

Bora Aksu 2020-21 Sonbahar Kış koleksiyonunu Londra Moda Haftası’nda tanıttı

Bora Aksu, İsveçli ünlü soyut sanatçı Hilma af Klint’ten esinlenerek hazırladığı Sonbahar-Kış 2020/2021 koleksiyonunu Londra Moda Haftası kapsamında tanıttı.

Kraliçe II. Elizabeth’in en sevdiği tasarımcılardan biri olan Bora Aksu, 1862 yılında doğan, İsveçli ünlü soyut sanatçısı Hilma af Klint’ten esinlenerek hazırladığı Sonbahar-Kış 2020/2021 koleksiyonunu Londra Moda Haftası kapsamında tanıttı.


Bir yanda Viktoryen dönemde yaşayan, geleneksel sanatıyla tanınan, mütevazi bir kadın, diğer yanda ise cesur, soyut sanatıyla ruhani dünyalara yolculuk yapan bir sanatçı olan Hilma’ya adadığı koleksiyonda sanatçının kontrastlarla dolu yaşamını yansıtıyor.

Tasarımcının yarattığı nakış, baskı ve dokularla dolu koleksiyonda romantik hatlarla bulutumsu formlar yaratarak, Hlma’nın yaşamındaki çalışmalarında ve karakterlerindeki dengeyi görebilirsiniz. Transparan tül ve organze pelerinler ise koleksiyona buğulu bir hava getiriyor.


Canlı ve pastel renklerin birarada kullanıldığı formlar Hilma’nın soyut yönünü yansıtırken, siyah ve beyaz renklerin oluşturduğu grup Hilma’nın topluma yansıyan yönünü gösteriyor.

Lila, turuncu ve sarı gibi baskın renkler; krem, beyaz, uçuk mavi ve toz pembe gibi sessiz tonlarda bir arada kullanılıyor. Tasarımcı kullandığı yumuşak ve feminen formlarla, kontrast olarak kullandığı strukturel formlar ile koleksiyona hem romantik hem de cesur bir hava getiriyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir