Dünya Yapay Zeka İçerik Oluşturucu Ödülleri (WAICA) dünyanın yapay zeka tarafından üretilen kadınlara yönelik ilk güzellik yarışması “Miss AI” finalistlerini açıkladı. Aralarında 2 Türk ismin de yer aldığı listede taç için yarışacak 10 güzel bulunuyor, biyografiler ise birbirinden klişe.

Yapay zekanın iş güvenliği ve sanat mesleklerini tehdit edip etmediği yönündeki tartışmalar devam ederken, Dünya Yapay Zeka İçerik Oluşturucu Ödülleri (WAICA) geçtiğimiz ay dünyanın ilk yapay zeka güzellik yarışması olan Miss AI’ı duyurarak dikkatleri üstüne çekmişti.

“Yapay zeka dünyasında güzellik ve yaratıcılık algısındaki değişimi” göstermeyi amaçlayan Fanvue Miss AI yarışmasının, birincilik tacı için yarışan “dijital güzelleri” sergilemek üzere dünyanın dört bir yanından yapay zeka yaratıcılarını bir araya getirdi.

İlk kez verilecek Miss AI ödülü için yapay zeka tarafından oluşturulan modellerin yer aldığı finalistler belli oldu. Dünyanın dört bir yanındaki yapay zeka üreticileri tarafından tamamen yapay zeka ile oluşturulan bin beş yüz model, insan ve droid jürilerden oluşan bir panel tarafından değerlendirildi.

Yapay zeka içerik üreticilerini favori sosyal medya platformu Fanvue’nun kurucu ortağı Will Monange, “Dünya genelinde yaklaşık 10 bin yapay zeka içerik üreticisi olduğunu tahmin ediyoruz; ancak ödüllerin yaptığı şey, hiçbirimizin farkında olmadığı, ilgi çekici hikayelere sahip üreticilerin yanı sıra hayranları için içerik üreten yetenekli yaratıcıları da ortaya çıkarmak oldu,” dedi.

Jüri üyelerinin katılımcıları değerlendirirken çok zorlandığını belirten Monange, nihai kazanananın ay sonunda açıklanmasını heyecanla beklediklerini de dile getirdi.

Halihazırdaki imkansız güzellik standartlarıyla boğuştuğumuz günümüz dünyasında, yarışmayı o kadar heyecanla beklemeyenler de var. Söz konusu yarışmanın niteliği itibariyle bilgisayar tarafından üretilen “mükemmellik” yoluyla gerçekçi olmayan güzellik standartlarını daha da kötüleştirebileceğinden endişe ediliyor.

Birincinin yaklaşık 20.000 $ (18.400 €) değerinde ödül kazanacağı yarışmanın finalistleriyle tanışın. Ancak kendinizi o basmakalıp, can sıkıcı sözlere hazırlayın. Zira “yapay” güzellerin biyografileri son derece klişe…

Kenza Layli (Fas)

Kenza Layli
Kenza Layli WAICA

Sosyal medyada 190 binden fazla takipçisi olan Kenza Layli, dünyanın ilk yapay zekâ ailesinin üçte birini oluşturuyor. Kısa sürede internetin tanınan isimlerinden biri haline gelen Layli’nin amacı, Fas ve Orta Doğu’daki kadınların güçlendirilmesine katkıda bulunmak ve influencer pazarına ihtiyaç duyulan düzenlemeleri getirmek.

Aliya Lou (Brezilya)

Aliya Lou
Aliya Lou WAICA

Ailya, post-fotoğrafçılık ve performansa odaklanan Japon-Afro-Brezilyalı bir sanatçı. Başlangıçta, Afrika diasporası anlatısıyla bağlantılı birçok karakteri içeren bir oyuncu olacağı bir dizi özel film projesi üretmek için yaratıldı. Yaşam tarzı Rio de Janeiro, Bahia ve São Paulo arasındaki Brezilya kültürüne çok bağlı, ancak aynı zamanda Tokyo’yu sık sık ziyaret ediyor ve Avrupa’da moda haftalarını takip ediyor.

Olivia C (Portekiz)

Olivia C
Olivia CWAICA

Yapay zeka gezgini olarak nitelendirilen Olivia C, dijital ve insan alemlerinin güzel bir uyum içinde bir arada var olduğu bir gelecek için çabalıyor. Portekizli güzel, 10 binden fazla Instagram hayranına yapay zekanın olumlu potansiyelini gösteriyor ve teknolojinin insan deneyiminin yerini almak yerine onu nasıl geliştirebileceğini sergiliyor.

Olivia’nın yaratıcısı, imajını oluşturmak için Midjourney’i kullanıyor ve Adobe AI ile sonuçları iyileştiriyor.

Anne Kerdi (Fransa)

Anne Kerdi
Anne KerdiWAICA

Anne’in öncelikli hedefi Fransa’nın Brittany bölgesini tanıtmak. Brittany’yi turizm, tarih, kültür, etkinlikler ve gastronomi gibi pek çok yönden tanıtan Anne, okyanusların korunması ve muhafaza edilmesine yönelik bir fon olan Océanopolis’in elçiliğini de yapıyor.

Zara Shatavari (Hindistan)

Zara Shatavari
Zara Shatavari WAICA

Zara Shatavari, kadınların hormonal dengesizliklerini gidermek için tasarlanan doğal takviye ürünü ‘Hermones’in yüzü olmak üzere yaratıldı. Shatavari’nin toplumun refahı için teknolojiden yararlanma kararlılığıyla hareket eden yaratıcıları, hormonal dengesizliklerin temel nedenlerini ve sonuçlarını açıklayan çok sayıda bilgilendirici içerik üretiyor. Depresyon savaşçısı ünvanı verilen Zara Shatavari, sağlık hizmetlerinin önündeki engelleri yıkmayı hedefliyor.

Aiyana Rainbow (Romanya)

Aiyana Rainbow
Aiyana RainbowWAICA

Aiyana, LGBT+ bireylerin sesi olarak kapsayıcılığı temsil ediyor, eşitliği ve anlayışı savunuyor. Aiyana, her sesin duyulduğu ve değer gördüğü, empati ve herkese saygıyı teşvik eden bir dünya için çabalıyor.

Lalina (Fransa)

Lalina
LalinaWAICA

Fransız model Lalina’nın yaratıcısı, mümkün olduğunca gerçekçi bir şey yaratıp yaratamayacaklarını merak ederek yola çıktı. Yavaş yavaş kendi sanatsal vizyonlarını geliştiren üretici için bir diğer önemli husus da fotoğrafların yüzde 100’ünün kendileri tarafından üretilmiş olması.

Lalina bir influencer olarak nihai hedefinin işbirliğini kolaylaştırmak ve farklı kültürler ve bakış açıları arasında anlayışı teşvik etmek olduğuna inanıyor. Empati, hoşgörü ve kapsayıcılığı teşvik etmek için bu etkiden yararlanmayı amaçlıyor.

Seren Ay (Türkiye)

Seren Ay
Seren AyWAICA

Türkiye’nin ilk yapay zekâ marka elçisi olarak nitelendirilen Seren Ay, düzenli olarak Türkiye’nin tarihini ve ulusal bayramlarını tanıtıyor.

Dünya çapında maceralara atılan Seren Ay’ın yaratıcıları, imajını oluşturmak için üç yapay zekâ programı kullanıyor. Seren’i çeşitli erkek egemen meslek dallarında veya takipçilerini eğitmek için zaman içinde seyahat ederken, dünyayı dolaşırken ve hatta popüler kültürden karakterleri canlandırırken görmek mümkün.

Asena İlik (Türkiye)

Asena IIik
Asena IIikWAICA

Asena İlik’in amacı, dünyaya bir modelin seks satarak değil, hayal gücü, çarpıcı görseller ve eğlence anlayışının yardımıyla bir influencer olabileceğini göstermek. Asena’nın belirli bir tarzı, favori mekanları, favori arabaları ve özenle yaratılmış bir kişiliği var.

Eliza Khan (Bangladeş)

Eliza Khan
Eliza KhanWAICA

Bangladeş’in ilk yapay zeka influencer’larından Eliza Khan, tam bir moda tutkunu. En son Z kuşağı trendleri ve estetiğini takip eden Eliza’nın hayali ise herkesin kendini değerli hissettiği ve adil muamele gördüğü bir dünya yaratarak daha kapsayıcı ve uyumlu bir toplumu teşvik etmek.

Buraya kadar gelebildiğiniz için tebrikler. Etkileyici ama ürpertici, değil mi?

Fanvue Miss AI yarışmasının sonuçlarının bu ay içinde açıklanması bekleniyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir