Trendleri ve zevkleri belirleyen moda sektörü genç yaşlı herkes tarafından takip ediliyor.

Satın alma alışkanlıklarını doğrudan etkileyen sektör, her sezon yeni bir trend ile tüketicilerin karşısına çıkıyor. Moda zevkleri etkileyen ve tetikleyen endüstriyi yakından takip edenler ise her yeniliği uygulayarak trendlere uyum sağlamaya gayret ediyor. Ancak her yenilik ve trend, herkes tarafından uygulanmalı mı sorusu ise cevap bekliyor. Giyim tercihlerini ve tarzı yeni trendlere göre olduğu kadar yaş, beden ölçüleri ve yaşam tarzlarına göre de belirlemek gerekiyor. Her yenilik trend olduğu için alınmalı mı, yoksa yakışan ürünler mi giyilmeli, tüketicilerin bilinçli hareket etmesi gerekiyor.

Giyim Tarzını Belirleyen Etkenler

Herkesin yaşı ve yaşam tarzına uygun bir giyim stili oluyor. Ancak moda stil dediğimiz olgu tekstil sektörünün her yeni sezonda tanıttığı ürünler ile yeniden şekilleniyor. Her sezon gardıroplar gözden geçiriliyor ve sezon trendlerine göre yeniden düzenleniyor. İhtiyaçların daha çok belirleyici olduğu alışveriş kararları verilirken, sezon trendleri de göz önünde bulunduruluyor.Değişiklikler yapılırken, yeni giysiler satın alınırken zevkler devreye girdiği gibi, trendlerin etkisi de büyük oluyor. Tüm bunların yanı sıra giysilerin kullanım şekli de satın alma kararlarını etkiliyor. Giyerken rahatlığı ön planda tutan günümüz tüketicisi hızla değişen giyim stillerini hayatlarına adapte etmeye çalışıyor.

Alışverişte Seçimleri Ne Etkiliyor

Alışveriş alışkanlıkları giyim söz konusu olunca sezon trendlerine bağımlı olarak gelişiyor. Klasik stilden vaz geçmeyen tüketiciler bile yenilikleri giyim tarzlarına adapte etmeye hevesli oluyorlar. Mağazalarda yer alan yeni modeller tüketicilerin dikkatinden kaçmıyor. Üstelik dergi ve internette yeni sezon trendleri ile alakalı bilgi bombardımanına tutulan tüketiciler yenilikleri, daha raflara gelmeden mağazalardan talep ediyor.

Uzmanlar trendlerin takip edilmesinin ve kişinin kendine özen göstermesinin bir noktaya kadar olumlu bir davranış biçimi olduğunu söylüyorlar. Kendine saygısı olan ve özgüveni yerinde kişilerin davranış biçimi olarak dış görünüşüne önem verdiğini belirtiyorlar. Ancak her trendin raftan olduğu gibi alınması ve ezbere uygulanması her zaman beklenen sonuçları doğurmuyor.

Trendler mi Yoksa Yakışan mı?

Kişilerin sosyal bağlılıkları olduğu kadar yaşam tarzları da giyimlerini belirleyici unsurlar arasında yer alıyor. Ancak bu ikisinden daha da önemli olan bir başkası ise fiziksel özellikler olarak karşımıza çıkıyor. Vücut tipi, kilo ve boy giyim alışkanlıklarında ilk dikkate alınması gereken değerler olarak tanımlanıyor. Kişinin kendi vücudunu ve fiziksel özelliklerini tanıması ile başlayan giyim yolculuğu daha sonra sosyal bağlılıklar ve yaşam tarzı ile son şeklini alıyor.

Her trend ve stil herkese yakışacak diye bir kural olmadığı gibi, her trend birebir uygulanmalı diye de bir kural yok. Kişi kendini ve isteklerini bilerek başladığı seçimlerinde, arkasından ihtiyaçlarını da dikkate alarak alışveriş yapmalı. Ancak alışverişlerde esas olan seçimlerinin kişi ile ne kadar özdeşleştiği olduğu kadar fiziksel özelliklerine ne kadar uyum sağladığı olmalı. Bu açıdan bakıldığında kişinin kendisine yakışanı uygulaması en uygun karar olarak gözüküyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir