Paris bir kez daha dev markaların “ilkbahar – yaz” defilelerine sahne oldu. Yaratıcılıkta sınır tanımayan modacılar, yeni kıyafetlerini sundu izleyenlere.

Pelin Aykın – Fransa’nın başkenti Paris, 24 – 27 Ocak arasında yılın ilk büyük moda haftasına ev sahipliği yaptı. Bazı markalar “İlkbahar/Yaz 2022 Haute Couture” koleksiyonlarını salgın nedeniyle internet üzerinden düzenlenen defilelerle sergilerken, birçok moda deviyse sağlık önlemlerinin alındığı canlı şovlarla tasarımlarını sundu. 2 yıl aradan sonra canlı defile düzenleyen Fransız modacı Stephane Rolland, kreasyonunda siyah, kahverengi ve fildişi tonlarında saten kumaştan yapılmış “akıcı” tasarımlar, dekolteli cesur elbiselerle dikkat çekti. Rolland’ın ilham perisi İspanyol model Nieves Alvarez, kapüşonlu altın rengi ceket ve beyaz pantolonuyla podyumda yürürken göz kamaştırdı.

Akdeniz yazı Paris’te

Kesin ve karmaşık tasarımlarıyla tanınan Fransız modacı Alexandre Vauthier, defilesinde parlak kırmızı, yeşil ve gümüş renkli elbiselerin yanı sıra leopar desenli, payetli, tüylü ve fırfırlı tasarımlara da yer verdi. Ayrıca modacının takım elbiselere kattığı cesur yorum büyük beğeni topladı. İki yıl aradan sonra ilk fiziksel defilesini düzenleyenler arasında yer alan Lübnanlı modacı Elie Saab ise Akdeniz yazını Paris’e taşıdı. Rengarenk çiçekli tasarımlarla moda haftasını canlandıran Saab’ın tüyler, yapay elmaslar, boncuklar ve payetler ile bezenmiş elbiseleri podyuma farklı bir hava kattı.

Yüksek dolgulu omuzlar

Hollandalı modaevi Viktor & Rolf “kambur kıyafetlerle” herkesi şaşırttı. Marka, mankenlerin yüzlerini çerçeveleyen blazer ceketler ve elbiseler üzerinde tuhaf kambur ve yüksek dolgulu omuzlarla modanın kural kitabını bir kenara attı. Viktor & Rolf’un söz konusu tasarımlarını giyen mankenler “Çılgın Hırsız” animasyon serisindeki “Gru” karakterine benzetildi.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir