rahim ameiyatı sonrası cinsel isteksizlik

Rahmin alınması sonrası cinsellik, rahmi alınacak ya da alınmış kadınların en merak ettiği soruların başında gelmektedir.

Operasyonla beraber yumurtalıklar da alınmışsa kadın menopoza girmektedir. Bu sebeple de cinsel açıdan endişelenmeye başlayabilir.Operasyonla alınan vajina olmadığı için cinsel hayat eskisi gibi devam edebilir. Ancak yaşanan stres ve psikolojik sorunlar sebebiyle; cinsel istekte azalma, vajinal kuruluk, ağrılı cinsel ilişki, orgazm olmama gibi sorunlar meydana gelebilir.

Rahim Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişki

Rahmin Ameliyatı sonrasında altı hafta kadar hastanın cinsel ilişkiye girmesi, kendini zorlayacak hareketlerde bulunması istenilmez. Hastalarda rahmin alınmasının cinsel hayatını olumsuz etkileyeceği gibi korkular olabiliyor. Ancak rahmin alınması ile ilişki sırasında ortaya çıkan rahim kaynaklı ağrılar ortadan kaldırıldığından daha iyi sonuçlar alınır. İlişki sonrasında hamile kalma korkusu, yoğun kanama ve şiddetli ağrılar yaşamayacak olmak da çoğu kadın için daha mutlu bir ilişki yaşamayı sağlar. Hastada yumurtalıklar alınmadı ise vücut hormon salgılamaya devam eder. Yumurtalıkları alınan kadınlarda ise ilişki sırasında kuruluk yaşanabileceği için östrojen ve farklı kayganlaştırıcılar doktoru tarafından önerilebilir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir