Regl Döneminde Seks Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Regl Döneminde Seks Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Adet döneminde kadınların östrojen ve testosteron seviyelerindeki değişim sayesinde uyarılmaları kolaylaşır

Kramplar, ağrı, şişkinlik, sinir bozukluğu… Regl döneminizde ideal bir gece geçirmenin yolu pek çok çift için birkaç ağrı kesici alıp, yatakta uzanarak romantik komedi izlemek olabilir. Ancak regl döneminde yaşanan cinsel ilişki sağlığa oldukça faydalı. Bu dönemde seksi bir kenara atmamak için işte bilmeniz gerekenler…

Küçüklüğümüzden bu yana, kadınların regl dönemi ile ilgili pek çok şehir efsanesi ile büyütüldük. Menstrüel kanın kirli ve penise zarar verebilecek içeriğe sahip olduğu gibi yaygın bir inanış var. Oysa bu tamamen saçmalık! Adet kanı, sağlıklı bir kadının hamileliğe hazırlanması için her ay rahimden atılan dokuların bir karışımıdır. Bu kanla temas halinde olmak, penise hiçbir şekilde zarar vermez. Aslında, adet kanı zararsız bir kayganlaştırıcı olarak seks yapmaya hizmet eder. Öte yandan adet döneminde seks yapmak kadının rahmine veya vajinasına da hiçbir şekilde zarar vermez.

Doktorlar “yapabilirsiniz” diyor

Doktorlar, kadın kendini rahat hissediyorsa, tüm ay boyunca sekse ara vermeden devam etmenin harika bir şey olduğunu söylüyorlar. Bu her iki taraf için de son derece doğal ve güvenli.

Cinsel uyarılma her kadında farklıdır. Bazı kadınlar regl yüzünden son derece gergin olabilirler ve bu durum sekste de ruh hallerini etkiler. Bazıları için ise regl bir tür cinsel uyarılma aracı olabilir çünkü reglin ilk gününde düşük olan östrojen ve testosteron seviyeleri, 3. gün civarı yükselmeye başlar. Bazı kadınlar bu periyodda normalden daha hassas olduklarını ve daha fazla tahrik olabildiklerini söyler. Ayrıca akıntınız seks sırasında ekstra kayganlaştırıcı yerine geçerek aldığınız hazzı artırır. Bazı araştırmalar, orgazmın regl sancılarını ve adet öncesi sendromunu yatıştırdığını gösteriyor.

Adet dönemi boyunca orgazm olmak, ağrıyı azaltan endorfinlerin kan dolaşımında daha fazla salınmasını sağlar. Böylece krampları azaltmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca, bazı bilim adamlarına göre bu süre zarfında seks, adet sancılarından sorumlu olan kimyasalları kullanarak daha fazla rahatlama sağlar. Adet döneminde seks yapmak, menstruasyonun süresini birkaç gün kısaltabilir. Orgazm sırasında uterusun (Rahim) fazladan kasılmaları, adet kanının vücuttan daha hızlı atılmasına yardımcı olur. Menstruasyon dönemi boyunca bir kadının kaybettiği ortalama kan miktarı 30 ile 40 ml arasındadır.


Kadınlar partnerlerinin regli iğrenç bulduklarını düşünmemeliler. Gerçek şu ki genelde sekse ara veren erkek değil, adet gören taraftır. Her çift birbirinden farklıdır ve kimileri diğerlerine göre daha açık fikirlidir. Partnerinizin bu konudaki düşüncelerini merak ediyorsanız seksin ortasında sormaya kalkmayın, konuyu daha öncesinde açın. Sağlıklı iletişim, ayın herhangi bir gününde harika bir seksle sonuçlanabilir.


Regl döneminde cinsel birleşim ilginizi çekmiyorsa bile diğer cinsel haz seçeneklerini düşünmemeniz için hiçbir sebep yok. Bir tampon takabilir ve odak noktanızı, klitoriste yoğunlaştırabilirsiniz. Ve manuel ya da oral uyarma ile partnerinizin de orgazm olmasına yardımcı olabilirsiniz.


Regl döneminde de hamile kalabilirsiniz. Bazı kadınlarda regl bir haftadan fazla sürebiliyor ve bazen yumurtlama, regl ile aynı ana denk gelebiliyor. Ve dahası, spermler 3 ila 5 gün kadar yaşayabiliyorlar. Önerilen şekilde doğum kontrol hapı kullanıyorsanız eğer, herhangi bir sorun olmamalı. Ancak kullanmıyorsanız, diğer korunma formları olmaksızın seks yapmaya kalkışmamalısınız. Partnerinizin cinsel hastalık durumunu bilmediğiniz noktada da bariyer korunma türlerinden birini kullanmanız gerekiyor. Çünkü ayın bu döneminde, rahim boynu daha açıktır. Bu yüzden, korunmasız seks esnasında, cinsel yollarla bulaşan hastalıklara yakalanma riskiniz daha yüksektir.

Post a Comment