Uzmanlar kadınların saçlarının en çok sonbaharda döküldüğünü söylüyor nedenler ve çözümleri neler sizin için araştırdık….

Hamilelik ve doğum: sürecindeki östrojen seviyesi iniş ve çıkışları kadın vücudunda değişikliklere yol açar buda saç dökülmesine yol açar… Doğum sonrasında hormonlar normal düzeye ulaşmaya çalışırken de bu durum yaşanabilir. Ancak aşırı bir dökülme yaşıyorsa önlem almaya başlamak gerekir.

Menopoz: 50 yaşına yaklaşan kadınların yüzde ellisi, genelde saç dökülmesi sorununu yaşayabilir. Hatta bu durum menopoz dönemine girdikten sonra da daha yoğun bir hal alabilir. Hormonlar saç büyümesine destek olduğu için, östrojen hormonu azalmaya başlayınca saçlar da değişmeye başlıyor. Böylece saç dökülmesi sorunu ortaya çıkıyor.


Stres ve Travma: Stresli bir dönemden ya da travmatik bir olay yaşadıktan sonra da saç dökülmeleri artabilir.

‘Telojen’ (Normal bir zamanda, saçlarımızın %10’luk bir kısmı telojen fazda bulunuyor. Yani dökülme evresi diyebiliriz.) “Aşırı stres seviyeleri, sistemimize şok etkisi yapar ve bu da saçların telojen evreye erken girmesine sebep olur. Bu bazen saçların %70’ine kadar çıkabilir. Buna telogen effluvium denir ve görünür hale gelmesi 3 aya kadar sürebilir.”


Dökülen saçlarımız için neler yapabiliriz ?

Bu dönemde saçlarınızı kısa kestirmekte fayda var…Saçlarımız ihtiyacı olan besinleri alamadığında sadece kalp, beyin gibi hayati organlarına yetecek kadar iletir. Bu durumda da besin saçlarına ulaşmaz ve saç dökülmesi sorunu ortaya çıkar. Bu nedenle protein, demir, D vitamini ve kalsiyum içeren besinlerden oluşan bir beslenme düzeni edinmek şart!

Serum : Saçı kökünden güçlendiren Aminexil, Octeine gibi maddeler içeren, saç telinin saç derisine olan bağını güçlendirmeye yardımcı olan saç bakım serumlarını her gün kullanabilirsin.

Saç bakımına dikkat : Saç derini kirlerden, şekillendirici ürün kalıntılarından temizleyip saç köklerinin tıkanmasını önlemek için, Arginine, B5 proteini içeren şampuanları kullanarak saçını derinlemesine temizleyebilirsin.

Biotin : Doktoruna danıştıktan sonra Biotin içeren besin takviyelerinden yararlanabilirsin.

Her yıl ağustos ayında bakım yapın

Saçlarımıza her yıl ağustos ayında vitamin mineral desteği verirsek sonbaharda dökülme daha minimal seyreder! Bu dönemsel dökülmenin ardından yeni saçlarımız uzamaya başlar. Bazı yoğun saç dökülmelerini sonbahardaki gibi alışılmış dökülmelere bağlayıp çok uzun zaman eski haline dönecek olmasını beklemek doğru bir karar değildir. Özellikle kadınlarda hormonlar, tiroid yetmezlikleri, erkeklerde ki yoğun spor, ağır diyet durumları saçlar için ALARM durumu kabul edilerek ihmal edilmemeli ve saç konusunda uzman bir doktora danışılmalıdır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir