Türkiye ve Yunanistan’dan 350 kadın, iki ülke arasındaki artan gerilime karşı “barış çağrısı” yayımladı.

Türkiye’den ve Yunanistan’dan 350 kadın, iki ülke arasında artan Doğu Akdeniz gerilimine karşı barış çağrısı yaptı.

Türkiye ve Yunanistan’dan aydın, siyasetçi, sanatçı, gazeteci ve çeşitli çevrelerden 350 kadın, iki ülke arasındaki artan gerilime karşı “barış çağrısı” yayımladı.

womencallforpeace.net adresinde yayımlanan ve iki ülkeden 350 kadının imzaladığı ortak çağrı metniyle, anlaşmazlıkların özenli bir diplomasi doğrultusunda uluslararası hukuk ve hakkaniyet çerçevesinde çözülmesi talep edildi.

Ege’de ortak kültürü geliştirerek dayanışma ve dostlukla, barış içinde yaşamaya kararlı olduklarını vurgulayan kadınlar, “Biz Türkiyeli ve Yunanistanlı kadınlar, Doğu Akdeniz’de her geçen gün artan gerilimi endişe ile takip ediyoruz. Çatışmacı söylemler ile yükseltilen gerginlik, her iki tarafın da bölgede askeri varlıklarını arttırması sıcak çatışma riskini arttırıyor. Çatışma söylemleri ve olası çatışmalar sadece iki ülkenin yurttaşlarının güvenliklerini değil, aynı zamanda tüm bölgeyi de tehdit ediyor” dedi.

“BARIŞ İÇİN KARARLIYIZ”

Bu tehlikeli tırmanışa “dur” dediklerinin altını çizen kadınların yayımladığı çağrı metninin devamında, şu ifadelere yer verildi:

“Biz küresel bir pandeminin eşitsizliği derinleştirdiği, ekonomik krizlere yol açtığı, kadınların toplum içinde marjinalleşmesini arttırdığı bir dönemde iki ülke arasındaki işbirliğinin her zamankinden daha önemli olduğuna inanıyoruz. Yunanistan ve Türkiye’nin anlaşmazlıklarını barışçıl ve özenli bir diplomasi ile uluslararası hukuk ve hakkaniyet çerçevesinde gerekirse uluslararası kurumlardan gözlemciler ile çözebileceklerine inanıyoruz. Yunanistan ve Türkiye toplumlarının barış içinde, yan yana yaşaması bütün yeraltı kaynaklarından daha değerlidir. Barış, doğa ve insan insanlık için en değerli varlıklardır. İki ülkenin barışsever kadınları olarak, dünyayı tehdit eden patriarkal sisteme rağmen, Ege’de, ortak kültürümüzü geliştirerek, dayanışma ve dostlukla, barış için çabalamaya kararlıyız.”

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir