Vajina sağlığı için bakteri dengesini bozan bazı yiyecekler vardır. Bunlardan uzak durmalısınız. Vajinayı olumsuz etkileyen ve uzak durmanız gereken besinleri sizler için derledik. Bu şekilde vajina sağlığını koruyacak besinleri tüketmeye özen gösterebilirsiniz.

İşlenmiş gıdalar

İşlenmiş gıdalar tüm vücuda olduğu kadar vajinaya da zarar verir. Paketlenmiş tatlılar, patlamış mısır, cipsler, işlenmiş etler, süt ürünleri ve kurutulmuş meyveler gibi işlenen yiyecekler bağışıklık sistemine olumsuz etki eder ve eğer beslenmeniz bağışıklık sisteminiz tarafından baskı altına alınırsa, bu bakterilerin bölgeyi doldurmasına ve vajinal kaşıntıya sebep olabilir.

Şeker

Şeker vajinal maya büyümesini teşvik eder çünkü vajina, şeker içeren salgıları serbest bırakır ve bu da mayanın nemli bölgede birikmesine yol açar. Şeker ayrıca vajinanın pH seviyesini değiştirebilir ve bu da vajinada çok fazla mantar ve bakteri büyümesine neden olabilir. Ayrıca vajinal mantar enfeksiyonunun yolunu açar.

Koruyuculu Et ve Süt Ürünleri

Antibiyotik, büyüme hormonları ile aşılanmış hayvanlardan elde edilen et ürünlerini yemek kadınsal birçok hastalığın nedeni olabilir. Östrojenin vajinaya giden yolunu bozarak enfeksiyona yatkın hale getirebilir.

Alkol

Çok fazla alkol tüketimi vajinanın kuru ve susuz kalmasına neden olur. Çok fazla alkol tüketmek cinsel hayatınızı da etkileyebilir çünkü vajinanın cinsel ilişkiden önce sıvı oluşumu ile kayganlaşmasında sıkıntı çıkabilir ve vajinal kuruluğa yol açar.

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz sadece idrarı kokutmakla kalmaz aynı zamanda vajinal pH’ınızı da etkileyebilir ve bu da vajinal enfeksiyonlara daha yatkın hale getirebilir.

Yağlı gıdalar

Fast food, hamburger ve patates kızartması gibi işlenmiş ve besin değeri bulunmayan yiyecekler vajinal sağlığı olumsuz etkiler. Yüksek yağda kızartılmış yiyecekler vajinadaki bakteri dengesini bozabilir ve bakteriyel vajinoz’e neden olabilir. Bakteriyel vajinoz; kötü koku ve rahatsızlığa neden olabilen bir enfeksiyon türüdür.

Beyaz ekmek

Beyaz ekmeğin genel olarak vücut sağlığı için pek de sağlıklı olmadığı uzmanlar tarafından sık sık hatırlatılır. Beyaz ekmeği bırakmak için bir neden daha! Beyaz ekmek yerine kepekli, tam buğday ekmeği veya köy ekmeği tüketebilirsiniz. Hatta evde kolay ekmek tariflerini bile yapabilirsiniz.

Aynı zamanda rafine karbonhidratlar kan şekerinde hızlı bir artışa neden olabilir bu da bakteriyel vajinoz veya vajinal mantar enfeksiyon yaşama ihtimalini artırır.

Kahve

Kahve severler için maalesef kötü bir haber. Bir fincan kahve beyin sağlığı için faydalı olsa da vajina için pek de muhteşem olmayabilir. Kahve vücudumuzun kandida mantarı ile savaşma yeteneğini olumsuz etkileyebilir ve bu durum da maya enfeksiyonu riskini artırabilir.

Yapay İçecekler

Yapay olarak tatlandırılmış içecekler bağırsak bariyerini bozarak sızıntılı bağırsak hastalığı riski yaratır. Sızdıran bağırsak iltihaplı sitokinleri salgılar ve bu da kaygı ve depresyona sebep olabilir. Duygu durum sorunları ile  vajinal sağlık arasında bir bağ vardır. Duygu durum sorunları libidoyu düşürecek ve bu da dolaylı olarak vajinal sağlığı olumsuz etkileyebilir.

Biftek

Biftek doymuş yağdan yüksektir ve iltihaplanmaya neden olabilir. Vajina sağlığı için kötü gıdalardan biridir. İnflamasyon vücudun bağışıklık sisteminin enfeksiyonlarla savaşma kabiliyetini olumsuz yönde değiştirerek vajinal enfeksiyonlara yakalanma riskini artırıyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir