Vajinal kuruluk, vajinada bulunan salgı bezleri tarafından salgılanan sıvıların yeterli olmaması durumunda meydana gelir. 

Vajinal kuruluk neden olur?

Vajinanın kayganlaşmasını sağlayan sıvıların salgılanmamasının birkaç sebebi olabilir:

Yeterli uyarılmanın gerçekleşmemesi: Kadınlarda cinsel uyarılma bazen beklenenden de uzun sürebilir. Kişi sekse hazır olduğunu düşünse bile, sinir sisteminin uyarılması ve genital bölgede doğru bir kan akışı sağlanması bazen zaman alır. Sabırlı olmak ve penetrasyondan önce önsevişme için yeterli zaman ayırmak gerekir. Cinsel partnerle uyumsuzluk, iletişim sorunları bu durumu doğrudan etkiler. Kadın kendini güvende ve rahat hissetmediğinde, sinir sistemi cinsel uyarılmanın gerçekleşmesini sağlayacak sinyalleri iletmez ve vajinal ıslanma gerçekleşmez. Çeşitli travmalar ve cinsel ilişki sırasında duyulan ağrılar da kadınların rahatlamasını engeller ve bu da yine ilgili salgı bezlerinin doğru çalışmasını engeller. Bunlara ek olarak Hormonal değişimler, İdrar yolları enfeksiyon, Vajinal enfeksiyonlar, Kullanılan ilaçlar,Vajinal floranın bozulması sebeb olabilir

Vajinada kuruluk ve ağrı

Vajinada sıklıkla kuruluk yaşanması, vajina içerisinde tahrişlere neden olarak ağrı hissi oluşturabilir. Aynı şekilde yeterince ıslanmadan cinsel ilişkiye girmek, genellikle acılıdır ancak ilişki sırasında acı duyulmasa bile, sonrasında sıklıkla acı veya ağrı hissi görülür.

Vajinal kuruluğu önlemek için neler yapılabilir?

  • Vajina, kendi kendini temizleyen mükemmel bir sisteme sahip bir organdır. Vajina içerisinin yıkanmaması, vulvanın da sadece biraz suyla veya sadece kuru bir peçete ile temizlenmesi gerekir. Banyo sırasında kullanılan duş jeli, sabun, köpük ve şampuanlar bölgeye çok fazla temas ettirilmemeli.
  • Kimyasallar kullanılarak beyazlatılmış ped ve tamponlar da vajinanın doğal dengesini bozabilir. Menstrual kap veya kumaş pedler kullanmak, genital bölgenin doğal dengesini korumak için en iyi seçeneklerdir.
  • Vücuttaki yararlı bakterileri beslemek ve zararlı bakterilerin çoğalmasını önlemek için probiyotikler tüketilmelidir. Takviye olarak kapsül şeklinde alabileceğiniz gibi, sadece sağlıklı fermente gıdalar veya yoğurt yiyerek de probiyotik takviyesi yapabilirsiniz.
  • Hindistancevizi yağı, zeytinyağı, aloa vera jeli gibi doğal kayganlaştırıcılar kullanılabilir. Duştan sonra hafifçe vulvaya sağlıklı yağlarla masaj yapmak da destekleyici olacaktır.
  • Düzenli olarak kullandığınız herhangi bir ilacın vajinal kuruluğa neden olma ihtimali varsa, doktorunuzla görüşerek bu ilaca alternatif olarak neler kullanabileceğinizi araştırabilirsiniz.
  • Cinsel partnerinizle rahatsızlığınızı açıkça konuşabilmelisiniz. Bazen sadece seks sırasına daha nazik ve sabırlı olmak bile vajinal kuruluk sorununun çözülmesini sağlayabilir. Her bedenin farklı olduğunu ve sizin bedeninizin de zaman zaman bazı değişimler geçirebileceğini unutmayın, kendinize karşı da nazik olun.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir