Zayıflama çaylarını demlemek için kullanılan suyun sıcaklığı 80-85 dereceyi geçmemelidir. Çünkü yüksek sıcaklıklarda demlenen bitki ve karışımların faydalı vitamin ve minerallerinin etkisi kaybetmektedir. Fayda görmeyi beklerken hiç fayda göremeyebilirsiniz. Bu sebeple bu madde zayıflama çaylarını hazırlarken dikkat edilmesi gereken bir maddedir.

Zayıflama çaylarının yaprakları normal bildiğimiz siyah çayın yapraklarından daha kalın olduğu için demleme süresi uzun olabilmektedir. Bu süre genel olarak 20 dakika süreyi bulmaktadır. Bu sebeple kullanacağımız bitki çayının demleme süresini de dikkat etmenizde fayda vardır. Böylelikle bitkiden maksimum derecede fayda görmüş olacaksınız.

Bitki çaylarının tatları ne olursa olsun mutlaka şekersiz içilmelidir. Sonuçta bu çayları zevk ve keyif için içmediğiniz için az da olsa zahmetine katlanmanız gerekmektedir. Çünkü şeker bilindiği üzere kilo aldırıcı özelliği bulunmaktadır. Bu maksatla kilo vermek adına kullandığın çaylara asla şeker atmayınız.

Beşi Bir Yerde Zayıflama Çayı Hazırlanışı

1 lt kaynamış olan suyun içerisine her birisinden 1 çay kaşığı olmak üzere yukarıda adı geçen, biberiye, yeşil çay, mate, kekik ve funda yaprakları atılır. Yaklaşık olarak 10 dk süre ile bekledikten sonra keyfi olarak süzülür ve içilir.

Hangi Bitkiler Ne İşe Yarıyor?

Funda Yaprağı: Böbreklerin daha rahat ve hızlı çalışmasından faydalıdır. Böylelikle idrar söktürücü özelliği olmakta ve zayıflatıcı özelliği bulunmaktadır. Funda yaprağını kullananların harici olarak bolca su içmeleri gerekmektedir.

Biberiye: Göbek ve basen bölgesindeki yağlar başta olmak üzere yağ eritici özelliği olan biberiyenin önemi vücutta biriken toksinlerden kurtulmak içinde oldukça önemlidir.

Kekik: halk içerisinde genelde yemeklerin tadının düzenlenmesi için kullanılan kekik sadece bunun için değil sindirimin kolaylaşmasında ve fazla suyun atılmasında etkilidir.

Yeşil Çay: Son dönemlerde yeşil çayın fazlaca kullanılmasının ve öneminin tartışılmasına gerek olmadığını düşünüyorum. Toksin atıcı etkisi bulunmaktadır.

Mate yaprağı: Tıpkı yeşil çay gibi önemi her geçen gün artan bir bitkidir. Dünyada obezite tedavisinde kullanılmaktadır. Vücudun yağı depolamasını daha başlangıçta engellemektedir. Her insan grubu rahatça kullanabilir. İştahı kapatan özelliği sayesinde fazlaca yemek yenilmesini engeller.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir