Ayrı yaşayan çiftler genellikle ilişkilerini yürütmekte zorlanabilirler. Bu durum tarafların duygu yoğunluğuna ve ilişkinin yaşına da bağlı olabilir. Peki, uzun mesafe ilişkisi nasıl yürütülür?

İnsan sevmek, sevilmek, sarılmak, dokunmak, hayatını paylaşmak ister ve bu yüzden çift olur. Aralarına mesafe girmesine engel olamayan çiftlerin ilişkilerini sürdürmeleri mümkün. Sadece göz önünde bulundurmaları gereken bazı durumlar var. Peki, uzun mesafe ilişkisi nasıl yürütülür? 

Açık Olun

Uzak mesafe ilişkisi yaşamaya niyetliyseniz, bu ilişkinin sağlıklı bir şekilde sürebilmesi için ilk olarak partnerinizle birbirinize karşı mümkün olduğunca dürüst ve açık olmalısınız. Bu ilişkiden beklentiniz ne? Farklı yerlerde bulunma durumunuz ne kadar sürecek? Bu sürecin bitmesini bekleyecek kadar sabrınız ve gücünüz var mı? Birbirinize ne kadar güveniyorsunuz? Tüm bu soruları ve aklınıza takılan her şeyi birbirinize sorup doğru cevapları vermeniz, uzak mesafe ilişkisi yaşamaya başlamadan önce yapmanız gereken ilk şeylerden biri.


Her Gün İletişim Kurun

Uzak mesafe ilişkisi yaşamak oldukça zor ancak bu zorluğu minimuma indirmek de sizin elinizde. Her gün onunla iletişim kurmak, bu konuda yapabileceğiniz belki de en iyi şey. Her ikiniz de çok yoğun olabilirsiniz, gün içinde birçok işle uğraşmanız gerekebilir, akşam eve geldiğinizde de kendinizi yorgun hissedebilirsiniz ancak tüm bunlar birbirinize vakit ayırmamanız için bahane olmamalı. Her gün 5-10 dakikalık konuşmalarla ya da birkaç mesajla, onunla iletişim kurmak için vakit ayırmanız ilişkiniz için oldukça faydalı olacak.


Yaşam Alanı Bırakın

Uzak mesafe ilişkisi yaşamanın belki de en zor tarafı, artık birbirinizin hayatında tam olarak dahil olamayacağınız birçok alanın var olması. Partneriniz farklı bir şehir ya da ülkede yaşarken, tüm hayatını işiyle ve sizinle ilgilenerek geçirmesini beklemeniz pek de gerçekçi değil. Elbette siz olmadan da sosyalleşecek, arkadaşlarıyla buluşacak ya da gece dışarı çıkacak. Bunları kısıtlamaya çalışmanız sadece ona güvenmediğinizi düşünmesine sebep olur. Eğer ona gerçekten güvenmiyorsanız, zaten bu ilişkiyi sürdürmenin pek de mümkün olmadığını bilmelisiniz.


Hayatınıza Devam Edin

Partnerinize yaşam alanı bırakırken kendi yaşam alanlarınıza da sahip çıkın. Ondan uzakta olmaz, kendinizi yalnız hissetmenize neden olmasın. Sadece partneriniz yanınızda değil diye kendinizi eve kapatmayın. Eğer uzağa giden oysa, aileniz ve arkadaşlarınızın hala yanınızda olduğunu unutmayın. Farklı bir yere giden sizseniz o zaman bunu yeni insanlar tanışmak, yeni mekanlar öğrenmek için bir fırsat olarak görün. Alışverişe çıkın, spor yapın, kendinize vakit ayırın… Dışarıda ondan bağımsız da bir hayatınız olabileceğini fark ederseniz, hem kendinize hem de ona büyük bir iyilik yapmış olursunuz.


Birbirinizin Programını Öğrenin

Birbirinizin meşgul olduğu zamanları ve hangi zamanlar uygun olduğunuzu bilmeniz faydalı olabilir. Böylece birbirinizi aramak ya da mesaj atmak için en uygun zamanları bilirsiniz ve bir toplantının ortasındayken arayıp hem onu rahatsız etmezsiniz hem de cevap alamadığınız için endişelenmezsiniz. Elbette tüm gününüzü saat saat birbirinize bildirmenizden bahsetmiyoruz ama önemli iş toplantılarınızı, sınavlarınızı, iş yemeklerinizi partnerinize haber vermeniz iyi olabilir. Özellikle de aranızda saat farkı varsa.

Beraber Bişiler Yapın

Beraber online bir oyun oynamak, aynı anda aynı filmi izlemek, görüntülü konuşma yaparken karşılıklı yemek yemek ya da görüntülü arama yapıp sokakta beraber yürümek… Beraber vakit geçirmek için yaratıcılığınızı kullanın ve teknolojiden yararlanın. Böylece ne kadar uzakta olursanız olun, hala birlikte bir şeyler yapmanızın mümkün olduğunu ve bundan keyif alabildiğinizi görecekseniz.


Ziyaret İçin Zaman Yaratın

Birbirinizi mümkün olduğunca çok ziyaret etmeye çalışın ve bunun için imkanlarınızı zorlayın. Bu ziyaretler uzak mesafe ilişkisini katlanır kılacak en önemli anlar olacak. Uzun zaman sonra partnerinizle bir araya geldiğiniz zaman onu ne kadar özlediğinizi ve sevdiğinizi daha iyi anlarsınız ve bu ilişkiyi sürdürmek için gerekli gücü tekrardan kendinizde bulabilirsiniz. Hatta bu kavuşma günlerinin, normal ilişkilerden çok daha özel olacağından da emin olabilirsiniz.

Romantizmi Unutmayın

Uzak mesafe ilişkisi sürdürürken, aranızdaki romantizmin bitmemesi için de mutlaka çaba göstermelisiniz. Biraz eski moda görünse de birbirinize mektup yazmanızın oldukça hoş ve romantik olacağından emin olabilirsiniz. Ayrıca özel günleri de atlamamalısınız. Yıl dönümlerinde, doğum günlerinde ya da sevgililer gününde yan yana olamıyorsanız bile birbirinize kart atabilir, çiçekler ya da hediyeler gönderebilirsiniz. Biraz yaratıcılığınızı kullanarak aranızdaki romantizmi canlı tutmak sizin elinizde.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir